ArtRage İle Resim Yapmak

 

 

 

Bilgisayarda Resim Yapma

Bundan birkaç sene öncesine kadar bilgisayarlara soğuk bakan biriyken bu resim programları sayesinde bilgisayar dünyasına girmiş oldum. Bilgisayarda resim yapma deyince soğuk gelebilir ama resmi bigisayar yapmıyor siz yapıyorsunuz , duygu ve düşünceler size ait , renkleri kompo-
zisyonları siz seçiyorsunuz . Çizgileri çizerken , boyaları sürerken yine bir heyacan duyuyorsunuz . Sanat bir serüvendir nelerle karşılaşacağınızı , ne gibi bir yere varacağınız çok açık değildir ve bu programlarda bu heyacanı
yakalıyorsunuz . Bu resim programları ile size malzeme imkanları sunuluyor. Merdane, püskürtme, fırça, sulu boya, pastel boya vs . Resminizi bunlardan biriyle yapabileceğiniz gibi,birkaçını bir arada kullanabilirsiniz. Ben bu sayfamda Art Rage programı ile ilgili ayrıntılara girmeye çalışacağım. Programı www.artrage.com/ sitesinden indirebilirsiniz.

art rage ile resim yapmak

ArtRage programını açtığınızda karşınıza bu ekran çıkıyor. Ekran üzerindeki şekiller resim yaparken kullanacağımız, teknik,renk,malzeme vs öğeleri içeriyor. Resim yaparken Fareye sağ tıkladığınızda şekiller kayboluyor,tekrar tıkladığınızda geri geliyor. En üstteki , ortada bulunan araç çubuğundan başlayayım. Burada sırasıyla;File, Edit ,Tools, Help yazıyor.

File

File’yi tıkladığınızda; New painting:Tıkladığınızda; Yes, No ,Cancel çıkıyor. No derseniz resim yapacağınız yüzeyle ilgili ayrıntılar çıkıyor. İstediğiniz dokuda, renkte bir yüzeye resim yapabilirsiniz.

art rage

Yukarısında yüzeyler görülüyor, nex diyerek tümünü görebiliyorsunuz. Alttaki yuvarlak dairelerde bu yüzeylerin özelliklerini geliştirebiliyorsunuz,en sağdaki renk yuvarlağından yüzeyin rengini seçiyorsunuz. Okey’ e basarak çalışacağınız yüzeyi seçmiş oluyorsunuz.Ben burada ne kadar bilgi versemde siz araştırarak bu özellikleri öğrenmelisiniz.

art-rage

Bu yüzey ve renk değiştirmelerini resminizi yaptıktan sonra da seçebilirsiniz .ArtRage’yi açıp,resminizi yaptıktan sonra çalışmanıza hangi yüzey ve renk daha iyi gider diye bakabilirsiniz. Veya benim burada yaptığım gibi seçtiğiniz yüzeye çalışırsınız,yüzey ve kağıdın rengi resim yaparken motive edici olabilir.

ornek-2

Burada pütürlü bir yüzey görülüyor.

Save Painting ve altında Save Painting As var;bunlardan birine tılayarak yaptığınız çalışmayı kaydediyorsunuz. Yalnız bu kayıt proje şeklinde oluyor.Daha sonra bu dosyaya tıkladığınızda resme devam edebiliyorsunuz.

Export As İmage ye tıklarsanız çalışmanızı resim olarak kaydediyor,artık o çalışma bitmiştir.Ben çalışmalarımı kaydederken bazen aynı andaSave Pointing As ve Export As İmage olarak kaydediyorum .Resimleri kaydederken her dosyaya bir isim vermeniz istenir.

İmport İmage Herhangi bir resimden,fotoğraftan çalışma yapacaksanız tıklıyorsunuz.Bilgisayarınızdaki dosyalardan resim seçmeniz isteniyor.

Edit

Edit’e tıkladığınızda 1-Rescale the painting ve Resize the canvas var.Tualin boyutlarının değiştirilmesi ve pixel olarak ayarlar bulunuyor.

küçük boyutküçük 1

Tam ekran olarak çalıştığınız resmi daha sonra istediğiniz ölçüye çevirebiliyorsunuz

Tools

ArtRage ile ilgili konuları açıklarken bize gerekli olacaklar ile ilgili bilgi veriyorum.Araçlar butonunu tıkladığımızda ilk şık Select Tool ;burada ekranın sol alt köşesindeki resim yapma araçları bulunuyor,orası daha pratik olduğu için burayı pek kullanacağınızı sanmıyorum.Burada kullanabileceğimiz diğer bir şık Load New Tracing İmage var.Burayı tıkladığınızda bilgisayarınızdan bir resim seçmeniz isteniyor,seçtiğiniz resim tuale silik olarak geliyor.Altındaki şık Clear Tracing İmage bu silik resmi isterseniz temizliyor.

Tools butonunda kullanabileceğimiz bir şık Open a reference İmage ;bilgisayardan seçtiğimiz resim tualin köşesinde küçük olarak duruyor,ona bakıp çalışabiliyorsunuz . Bu resmi kaldırmak isterseniz Remove Al reference İmages i kullanıyorsunuz.

NOT

Bu arada yaptığınız çalışma veya denemeleri tualden kaldırmak için ekranın en altında ortadaki küçük dikdörtgenin altındaki Load Tracing İmage yazısının karşısındaki oka tıklıyorsunuz oaradan Clear Layer e tıklıyorsunuz.Ekranın köşesindeki kapatma düğmesine basarsanız ArtRage kapanır yeniden açmanız gerekir.

ArtRage de kullanılan resim yapma araçları

Bu konu ekranın alt sol köşesinde gösteriliyor,resim yaparken istediğiniz zaman bu araçlardan birisini seçebiliyorsunuz.Ben bunları sırasıyla işleyeceğim.

DSC09127DSC09129

DSC09230

Burada Sol alt köşedeki işaretlerin neler olduğunu yazdım.

ArtRage ile yağlıboya çalışması

Yağlıboya ile başlayayım.Sol alt köşede fırça ile gösteriliyor.Fırçaya tıkladığınızda o araç devreye giriyor,sağ alt köşedeki renk skalasına tıklayarak istediğiniz renkte çalışıyorsunuz.Skala ilgili bilgiyi bu araçlardan sonra vereceğim.

DSC09135

6 thoughts on “ArtRage İle Resim Yapmak

 • 18 Ocak 2016 tarihinde, saat 19:56
  Permalink

  çok güzel beğendim

 • 16 Nisan 2016 tarihinde, saat 23:02
  Permalink

  yeni not tutulabilen telefon uygulamalarında,imalatçı firmalar yeterli kullanım bilgileri vermeden pazarlamalarını yapıyorlar ;bu güzel uygulamayla ilgili boşluğu dolduracak çalışmayı yaptığınız için teşekkür ederim…iyi bir çalışma olmuş…başarılar dilerim..!

 • 5 Eylül 2016 tarihinde, saat 07:44
  Permalink

  Güzel deniycem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir