ArtRage İle Resim Yapmak

DSC09169

Fırçaya tıklayınca ekranın sol tarafında daire şeklinde ayarlar var. Sırasıyla;Pressure: Boyanın yoğunluğunu,kuvvetini gösteriyor.Daire doldukça fırça kalınlığı artıyor.Yalnız burada şöyle bir durum var;fırça kalınlığı sol alt köşedeki araç çubuğunun orada % ile ifade edilen kısımdan ayarlanıyor.Sağındaki ve solundaki – ve + lara basarak ayarlayabileceğiniz gibi,rakam yazarak da ayarlarsınız.Diyelim yüzdenin yanına 30 yazdık Pressure de artan genişlik en çok o kadar olacaktır.Thinners:çizgilerde farklılık yaratıyor Loading:Çizginin veya fırça darbelerinin sürekliliğini ayarlıyor.Daire koyulaştıkça koyu ve uzun çizgi çizebiliyorsunuz.Tabii bu çalışmalarda kontrolü sağlamak için daha zayıf ölçülerde başlamak gerektiğinde kuvvetli ton ve çizgilere gitmek daha iyi sonuç veriyor.

firca-2

Burada görüldüğü gibi,pressure çeyrek dolu,Thinners çok az,Loading Kuvvetli ve uzun koyu bir çizgi çizilebiliyor.Thinnersi artırarak da çizdim pek fark göremedim.Buradaki iki farklı renk iki değişik ayarı gösteriyor.

firca-3

Burada değişik renk çizgilerde değişik ayarlar kullandım,Pressure ve Thinners i değiştirdim loading değişmeden zayıf ayarda kaldı,sonuçta çizgiler bir süre sonra kesildi

firca-4

Burada yeşil renkte Loading kuvvetli ,elimi kaldırmadan bayağı uzun güçlü bir çizgi çizdim.Morda Presure ve Loading kuvvetli.Kahverengide Loading zayıf, pressure yüksek;boya yoğun olarak başlıyor ama kısa bir zaman sonra tükeniyor.Özetlemek gerekirse Thinnersin fazla bir rolünü göremedim,loading uzun bir boyama için gerekli,pressure de boya basıncı,yoğunluğu artıyor bir de fırça aşağıda ayarlandığı oranda genişliyor.Kendiniz araştırmalar yaparak zamanla malzemeyi ne oranda,nasıl kullanacağızı öğrenebilirsiniz.

Yağlıboya gerçek yağlıboyaya benzer özellikler içeriyor.Boyalar birbirine karışıyor,tüpten çıkmış yağlıboyayı andırıyor.Özellikle bir resimden çalışırken kurumamış yağlıboyalı bir tual üzerinde çalışıyor hissi oluşuyor.Boyalar karıştığında fırça kirleniyor,bunun için;yuvarlakların altında Auto Clean var On veya Off yapıyorsunuz.Off yaparsanız alt tarafta bir bardak görülüyor,bulaşmalarda buraya tıklıyorsunuz.Bir de çizgi çiçerken fareye her tıklayışta boya yeniden dolmuş oluyor.

2.olarak Chalks(tebeşir)

Tıkladığınızda sadece pressure var,bu daireyi doldurarak yoğunluğu ayarlıyorsunuz.Boya kalınlığı yine sol alt köşedeki % yazan kısımdan yapılıyor.Ben özellikle portre çalışmalarında,yüzde kullanıyorum.

DSC09198

3.olarak yağdanlık şekliyle tasvir edilen Color Sampler var.Buna tıklayarak fareyi ileri geri veya sağa sola oynattığınızda renk Skalasındaki çubukta değişik tonlar bulabiliyorsunuz.

4. olarak Pencils(karakalem)geliyor.Çizgi çalışmalarını bu araç butonuna tıklatarak yapabiliyorsunuz.Bu araç çubuğunda fırçayla,pastelle,tebeşirle de çizgiler çizebilirsiniz ama Pencils le daha ince ve net çizgiler çizebilirsiniz. Özellikle kaş,göz vs ayrıntılarda gerekiyor,yalnız alışıncaya kadar sizin kontrolünüzde çizgiler çizmek biraz güç oluyor.Bileğinize hakim olmanız gerekiyor,fareyi çok yavaş olarak,yavaş hareketlerle kullanmalısınız.Bir de ayrıntılı kısımlarda hafif çizgilerle çalışmak da yararlı oluyor.Silik çizgilerle birbirinin üstünden giderek çalışın.fareye sıkça tıklayarak çizginin istemediğiniz istikamete gitmesini önlüyorsunuz.

karakalem3

Size konuyu anlatabilmek için yukarıdaki resmi yaptım.Tools butonundan Load new Tracing İmage ye tıklayıp bilgisayarımdan seçtiğim resim ekrana silik olarak geldi üzerinden Pencils ile çalıştım.silik resmin yüz hatlarını çizerken Pressure yi kıstım ,çok yumuşak çizgilerle kaş, göz, burun, çene, boyun gibi kısımları çizdim, çizgilerin üstünden sıkça geçerek koyulaştırıyorum.Bir de bayan yüzü olduğu için sert çizgiler iyi olmaz.Çizgiler inceldikçe ve koyulaştıkça çizmek biraz daha dikkat istiyor.Çizgilerin kalınlığını sol alt köşedeki % yazan kısımdan ve tiltangle yuvarlağından ayarlıyorum.Saçlarda uzun ,daha kuvvetli çizgiler çizdim.Bu çalışmalarda da normal karakalem çalışmalarında olduğu gibi eliniz farenin küçük hareketleriyle kıvraklaştığı zaman istediğiniz gibi çalışabilirsiniz.Bütün mesele pratik yapmakta,sabırlı olmak,ümitsizliğe kapılmamak bütün sanat çalışmalarında olduğu gibi burada da geçerli,

5. olarak Glitter gun geliyor ,anlamını bilmiyorum ama ben buna mozaik diyorum.

DSC09195

Bu malzemeyi çalışmalarımda pek kullanmadım ama değişik çalışmalarda kullanabilirsiniz.Sol alt köşedeki daire içindeki şekle tıkladığınızda(şekilleri ve isimlerini sayfamın başında vermiştim) ekranın solunda 4 adet ayar yuvarlağı görülüyor.1-Pressure;Daha önce de gördüğümüz gibi burada da işlevi aynı.Yoğunluğu ayarlıyor.2-Tilt Angle:Eğim açısı,mozaklerin eğimini ayarlıyor.3-Glitter size:Mozaik tanelerinin ebatlarını ayarlıyor4-Multi color:Kullandığınız rengin değişik tonlarında taneler veriyor.

6.Olarak felt pens geliyor.Keçeli kalem anlamına geliyor ama ben pastel demiştim.3 adet ayar yuvarlağı var;1-Pressure 2- Softness 3- wetness:Bu bizim için yeni,bu yuvarlağı doldukça boyanın nemi artıyor yağlı pasteli andırıyor.

keçelikalem

 

 

Burada softness çizginin incelip kalınlaşmasını ayarlıyor.Daha önce de dediğim gibi buradan yapılan ayarda çizgi veya boya kalınlığı sol alt köşede % olarak yazdığımız rakam kadardır.Ondan daha geniş yüzeyler için ayarlamayı bu % olarak belirtilen yerden yapıyoruz.

7. Olarak Palette Knife(palet bıçağı) geliyor,şu an bende çalışmıyor,daha önceleri kullanmıştım, yağlıboya çalışmalarını andırıyor.

8.Olarak Paint Roller(merdane) geliyor.Ben bu malzemeyi geniş yüzeyleri kapatırken veya düz bir zemin elde edeçeğimde kullanıyorum. Bazı çalışmalarımda tuali bununla kapatıp üzerine çalışıyorum.

ArtRage İle Resim Yapmak” için 6 yorum

 • 18 Ocak 2016 tarihinde, saat 19:56
  Permalink

  çok güzel beğendim

 • 16 Nisan 2016 tarihinde, saat 23:02
  Permalink

  yeni not tutulabilen telefon uygulamalarında,imalatçı firmalar yeterli kullanım bilgileri vermeden pazarlamalarını yapıyorlar ;bu güzel uygulamayla ilgili boşluğu dolduracak çalışmayı yaptığınız için teşekkür ederim…iyi bir çalışma olmuş…başarılar dilerim..!

 • 5 Eylül 2016 tarihinde, saat 07:44
  Permalink

  Güzel deniycem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir