ArtRage İle Resim Yapmak

merdane2

Üç tane ayar yuvarlağı var.Pressure,Thinners,Loading.Resimdeki koyu çizgiler pressure ve thinners kısıkken,loading yuvarlağı doluyken çizildi.Pressure yi artırınca yoğunluk azaldı,açık çizgiler çizildi.Thinnersi artırınca da çizgilerin koyuluğu azaldı.

9.Olarak Crayons var,anlamı Mum boya,çizdiğim şemada ben yağlı pastel demişim.

mum boya

İki tane ayar düğmesi var;Pressure ve Softness.Daha açık olan uzun çizgiyi softness kapalı pressure yuvarlağı dolu iken çizdim .İkinci kısa daha koyu çizgiyi çizerken Softness yuvarlağı içini doldurdum,pressure aynı kaldı.

10.Olarak Air brush var hava fırçası anlamına geliyor ben sprey dedim.

sprey1

Üç adet ayar yuvarlağı var;Pressure,boyanın yoğunluğunu ayarlıyor,açıklık ve koyulukta etkisi oluyor. Filt angle eğim açısı,Taper length kapalı iken boyama çok kısa sürüyor.Ben bu malzemeyi yüzeyleri kapatırken,portrelerde kullandım.

sprey örnek

Ben bu resmi yaparken fonda ve yüzün bazı kısımlarında sprey boyayı kullandım.Yüzdeki turuncu renkler pastel malzemelerle yapıldı. Saçlarda, göz, kaş gibi kısımlarda kare kalem kullandım. Resim herhangi bir yere bakılmadan ,ve hiç görmediğim bir insan figürü olarak ,çalışırken ortaya çıktı.Belki de bir yerlerde böyle birisi vardır.

11.Olarak Paint tube var,tüp boya.Benim fazla tercih ettiğim bir malzeme değil ama değişik konularda kullanabilirsiniz.

DSC09227

Pastanın üzerine krema sıkar gibi bir his oluşuyor.Kalınlıklar ekranın sol alt köşesindeki % kısmından ayarlanıyor.Tek bir ayar yuvarlağı var;pressure.Aşağıda ayarladığınız genişlik ayarına göre çizgileri değiştiriyor.

12.Araç butonu Eraser,silgi.Sileğiniz kısımlarda erasere tıklayarak siliyorsunuz sonra tekrar çalıştığınız malzemeye tıklayın. Tıkladığınızda iki tane ayar yuvarlağı çıkıyor.(ekranın solunda ) Pressure silginin gücünü ayarlıyor,softness ebatlarında değişiklik yapıyor.Geniş bir yüzey silinecekse aşağıdaki % de kısmında boyutları değiştirebilirsiniz.Böylece malzemelerle ilgili kısım bitti.Bu malzemelerin resimlerini ve isimlerini sayfamın başında göstermiştim.

Ekranın altında ortada küçük dikdörtgen bir kısım var, altında load tracing image ve karşısında küçük bir ok var.Tıkladığınızda açılan sayfadaki clear layer butonu çalıştığımız artRage sayfasını ekrandan kaldırmak için.Diyelim bir resim yaptık,kaydettik başka bir tane yapacağız,bu tuşa basınca sayfa ilk haline dönüyor.

Gelelim ekranın sağ köşesindeki renk skalasına.

DSC09135

Yelpazedeki renklerden herhangi birine tıkladığınızda sağındaki dikey çubukta o rengin açıktan koyuya tonları görülüyor,çubuğun tıkladığınız kısmındaki renkle çalışıyorsunuz.

yağdanlık

Biraz daha değişik tonlar(griler)elde etmek istiyorsanız sayfamın başında belirttiğim yağdanlık şeklindeki color samplere tıklıyorsunuz.Fareye tıklayarak hareket ettirdiğinizde dikey çubuk üzerinde yukarıdaki resimde yaptığım gibi değişik tonlar bulabiliyorsunuz .Tonu bulduktan sonra boyama işlemine geçmek için tekrar kullanacağınız malzemeye tıklayın. Böylece ArtRage ekranında bize lazım olabilecek araçları size tanıtmış oldum.Bundan sonrası sizin çabalarınıza,merakınıza kalmış bir şey.

Art Rage ile yaptığım çalışmalardan örnekler

artrage resim örneği

Bu çalışmamda dikkat ederseniz püskürtme boyanın daha çok kullanıldığını görürsünüz. Çalışmalarım orjinal eserlerdir,herhangi bir yere bakılarak yapılmış değiller ve çoğu burada kullandığım ,önceleri tesadüfü olan leke ve fırça darbelerinin bana verdiği esin sonunda daha sonra bilinçli bir şekilde renk,leke,çizgi,ritm vs kompozisyon unsurları göz önüne alınarak çalışılmışlardır.Burada görülen çalışmayı daha sonra akrilik olarak 100×70 ölçülerinde çalıştım.Bu programlar imkanları ile yaratıcılığı teşvik etmekte.

ArtRage resim çalışması

Yüzde tebeşir,pastel türü malzemeler kullandım,bu malzemelerle yumuşak tonlar elde etmek mümkün oluyor.Yine fonda da tebeşir(chalks)dediğim malzeme kullanıldı.Saçlarda ince çizgiler karakalem ile diğerleri fırça ile yapıldı.

duygu

Bu çalışmamı Duygu Asena’nın ölümü üzerine yapmıştım,gazetedeki fotoğrafa bakmıştım.Oysa bu programda import image ile fotoğraf üzerinden çalışmakta var,başlarda anlatmıştım.Ekrana bilgisayarınızdaki herhangi bir fotoğrafı getirip üzerinden çalışabiliyorsunuz.Yine hatırlatayım Tools sayfasından Load new tracing image deyip bir resim seçerseniz o resim ekrana silik olarak geliyor,üzerinden çalışabilirsiniz.Çalışmadan sonra bu silik sayfa bu sayfayı silmek isterseniz ancak aynı Tools sayfasındaki clear tracing layer ile silebiliyorsunuz.

bilgisayarda resim yapma

Bu çalışmada da zemini önce sprey,merdane gibi boyalarla kapattım,ortaya çıkan lekelere göre böyle bir çalışma yaptım.

ArtRage İle Resim Yapmak” için 6 yorum

 • 18 Ocak 2016 tarihinde, saat 19:56
  Permalink

  çok güzel beğendim

 • 16 Nisan 2016 tarihinde, saat 23:02
  Permalink

  yeni not tutulabilen telefon uygulamalarında,imalatçı firmalar yeterli kullanım bilgileri vermeden pazarlamalarını yapıyorlar ;bu güzel uygulamayla ilgili boşluğu dolduracak çalışmayı yaptığınız için teşekkür ederim…iyi bir çalışma olmuş…başarılar dilerim..!

 • 5 Eylül 2016 tarihinde, saat 07:44
  Permalink

  Güzel deniycem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir