Desen Resmi

İnsan Vücudunda Oranlar

İnsanın yüz uzunluğu eli kadardır,omuzlar yüz genişliği kadardır,her iki kolun yanlara açılmış hali insanın boyunu verir.Omuzdan dirseğe,dirsekten bileğe,kalçadan dize,dizden ayak bileğine kadar olan uzaklıklar eşittir.Eller aşağı doğru sarkıtıldığında diz ile kalçanın ortasına gelirler.Dediğim gibi bu ölçüler dik olarak ayakta duran biri için geçerlidir,hareket halinde ölçüler değişik görünürler,doğruyu yakalamak için düz,eğri,yay şeklinde yardımcı çizgiler kullanarak hareketi yakalamaya çalışırız.Vücudun genişliğini bulmak için yüz veya kol gibi bir genişliği alır vücutta kaç tane olduğunu kıyaslayarak aradığımız ölçüyü buluruz.

DSC00199

Rönesans sanatçısı Leonardo’nun notlarından.

Erkeklerde omuz genişliği yüz genişliği kadardır,bayanlarda bu ölçü biraz daha küçüktür.Eller yüz uzunluğu kadardır,omuzdan dirseğe,dirsekten bileğe ,kalçadan dize,dizden ayak bileğine kadar olan kısımlar eşittir. Her iki kolun yanlara açılmış hali o kişinin boyu kadardır.Bu ölçüler bazen şartlar yüzünden farklılıklar gösterebilir;bir kolunu daha çok kullanan kişinin kolu zamanla uzayabilir ama bu ölçülere uymak her zaman için iyidir.

DSC02717

Hareketli konuların çiziminde hareketin yakalanması çok önemlidir,bunun için dik yatay eğik çizgilerden yararlanırız.Aynı zamanda bu çizimlerde dengenin
sağlanması gerekir.Atılan bir adımın karşılığı kollar veya vücut ona göre bir vaziyet alarak denge sağlanır.Ayakların zemine sağlam bir şekilde basması sağlanmalıdır.Resimde vücudun eğimine karşılık sol bacak dik bir çizgi üzerinde taban yere sağlamca basmıştır.Sağ elin tuttuğu dik bir hat üzerindeki nesne bu dengeyi sağlamlaştırmaktadır

Baş resminde oranlar

DSC09654

Alın,burun,burundan çeneye kadar olan kısım aynı uzunluktadır. Kulak burnun uzunluğu kadardır,aynı hizadadır.Ağzın genişliği iki göz bebeği arası kadardır.Burundan çeneye kadarki uzunluk üç parçaya bölündüğünde ilk parçanın olduğu yere iki dudağı ayıran çizgi gelir.Burun gözlerin ucundan inilen dikmelerin arasındaki mesafe kadardır.İki göz arası bir göz genişliği kadardır. Tabii bu ölçüler yüzü yandan veya profilden düzgün olarak gördüğümüzde geçerlidir ama bilmekte fayda vardır,çizimlerde işimizi kolaylaştırırlar.

DSC09620

Portre:Belli bir kişinin yüz ve başının konu alındığı resimlerdir.Omuzlara ,bele kadar yapılabilir.Portre çalışmalarında resmi yapılan kişinin yüzündeki ifadenin belirtilmesi,karekterinin canlandırılması gerekir.Yine diğer resim çalışmalarında olduğu gibi hareketin yakalanması da önemlidir.

Derslerde insan başını çizerken yukarıdaki tabloda gösterdiğim gibi,temel olarak oval,yumurtayı andıran bir şekli çizerek başlardıkİnsanın yüz şekli kişilere göre değişiklikler gösterir,yukarıda buna örnek vermeye çalıştım.Bunda yaş gibi faktörlerin yanında ırksal özellikler de rol oynayabilir.Bu ovali çizerken resmini yaptığımız kişinin yüzüne uyan şeklin çizilmesi portrenin benzemesine de yardımcı ulur.

Bu oval şeklin çizilmesi konunun yerleştirilmesini kolaylaştırır .Çalışmamızda başla birlikte vücudun göğüs veya bele kadarki kısımları da gösterilecekse yerleştirmek açısından belirrtiğim yöntem iyi olur.Başın büyüklüğünü ona göre ayarlarsınız.

DSC09306

DSC09644

Çalışmalarda bazı sanatçılar modele bağlı kalırken bazıları da ,yüzün kendilerinde o an için bırakmış olduğu ifadeyi çizerler.Kokoschka gibi sanatçılar da çizgileri abartarak bozarlar.Sonuçta hepsinde ortak olan yüzün ifadesini çizebilmek, kişinin karekterinin dışa vuran çizgilerini yakalayabilmektir..

Çizmekte Kullanacağımız malzemeler

DSC00414

RESİM KALEMLERİ: Desen çalışmalarında kullanacağımız kalemlerin özellikleri önemlidir.İnceliği kalınlığı,uzun veya kısa oluşu,yumuşaklığı çalışmamızı etkiler. Kalemler sertliklerine göre üç çeşittir.Bir kalemin hangi iş için uygun olduğunu arka tarafındaki harf ve rakamlardan anlarız. H-Yazan kalemler sert kalemlerdir.Grafiksel çalışmalarda ve mimari çizimlerde kullanılır.Kalem izinin gö- rülmesini istemediğimiz durumlarda konuyu yerleştirmek için bu çeşit kalemlerden faydalanırız.2H,3H diye gider rakam büyüdükçe sertlik artar. B-Yazan kalemler yumuşak kalemlerdir,resim çalışmalarında kullanırız.Bazı kişiler resim kalemi alırken sadece rengine bakar ve aldanırlar.Belirleyici olan arka tarafındaki B rakamıdır.2B, 3B diye gider rakam büyüdükçe yumuşaklık artar. Resme yeni başlayanlar için 3-4 B daha uygundur zamanla ustalaştıkça daha yumuşak olanları kullanabilirsiniz, yumuşadıkça ucun kırılma riski artar, istemediğiniz halde koyu çizgiler çizebilirsiniz. HB-Yazan kalemler normal yazı kalemleridir.Konuyu yerleştirirken veya eskiz çalışmalarında kullanabilirsiniz.

RENKLİ BOYA KALEMLERİ:Özellikle doğadan yapacağımız çalışmalarda çok güzel imkanlar sunarlar.Kuş ve diğer hayvan çizimlerinde,bitkilerle ilgili belgesel amaçlı çizimlerde çok işe yarar.Küçük boyutlu çalışmalar için uygundur.Diğer renkli malzemelere göre karıştırması daha zor olduğundan günümüzde çok değişik renk ve tonlarda üretilmektedir.Bu kalemlerde de sertlik derecesi vardır alırken buna dikkat etmeli.Bu kalemlerin suda çözülenleri de vardır çizdikten sonra sulu bir fırça ile dağılması sağlanarak değişik imkanlar elde edilebilir.

DSC09286

Ben bu çalışmayı keçeli kalemle yapmıştım,bu tür çalışmalarımdan elimde sadece bu kalmış.Bir sakıncası zamanla boya koyuluğunu biraz da olsa kaybetmiş.

FÜZEN:Odun kömürü yapma tekniğine uygun olarak söğüt ağacının budaksız dallarından yapılır.Öğrenciliği- mizde teneke kutular içinde kömürleştirerek kendimiz yapardık şimdi kaliteli füzenler hazır satılıyor.Bizim yaptığımızın sakıncalı tarafı çizim işinden sonra Fiksatif (tabancayla vernik püskürtmek)yapmak gerekiyordu çünkü zamanla çizgiler tozlaşıp dökülüyordu.Füzenler çok eski zamanlardan beri desen çalışmalarında kulla- nılan malzemelerdendir.

PASTEL:Bütün boyalar içlerinde bulunan yapışkan madde sayesinde zemine tutunurlar.Gerekli toz boya- ları ve değişik tutkalları kullanarak her tür renkli malzemeyi yapabilirsiniz.Pasteller de içlerinde bulunan arap zamkı ile zemine tutunurlar pastelin sertliği de bu arap zamkı miktarı ile ilşkilidir.Kaliteli pasteller daha yumuşak olursa da çizmek de kullanacağımız pasteller sert olmalıdır.Yine pastellerin de çizdikten sonra suyla dağılabilen çeşitleri piyasada satılmaktadır.

Çizgi resimde Hacim verme (modle etme)

DSC03103

Modle etmek ışık ve gölgeyi kullanarak iki boyutlu kağıda üç boyutlu şekiller çizmektir.Yukarıda daire biraz gölgelendirme ile hacim kazanmakta.Bu çalışmalarda cismin bulun- duğu zemine düşen gölgesi ve arka fondaki tonlamalarda önemli.

DSC03104

 

Cisimleri hacimlendirirken ışığa göre hareket ederiz.Işık kaynağı cismin her tarafına aynı ölçüde düşmez.Işığın vurduğu kısım parlak olup ışığın en az vurduğu kısımlara doğru koyuluk artar.En aydınlık kısmı yaparken kağıdın renginden faydalanılır,tabii koyu renk bir zemine resim yapılırsa tersi olur.Eğer resim kalemi veya kurşun kalemle çalışıyor ve lekeler de kullanmak istiyorsak kalemi yuvarlayarak değişik tonlarla bu hacimlendirmeyi yaparız.Sadece çizgilerle çalışıyorsak uışığın durumuna göre ince kalın,yumuşak,sert gibi farklı çizgilerle hacimlendirmeyi yaparız.Bu işlem sırasında geçiş çizgileri veya tonları iyi bir hacimlendirme için çok önemlidir.

5 thoughts on “Desen Resmi

 • 9 Şubat 2015 tarihinde, saat 10:01
  Permalink

  Yine çok iyi. Desenlerden özellikle ‘Çığlık’ tablosu ilgimi çekti. Desenlere ilk olarak geometrik şekillerle başladım. Yazınız için teşekkür ederim.

 • 26 Kasım 2015 tarihinde, saat 10:04
  Permalink

  Çok güzel bilgiler, teşekkurler faydalandım.Ana hatlar iyi ifade edilmiş.

 • 24 Aralık 2015 tarihinde, saat 02:54
  Permalink

  merhaba, alerjim sbbieeyle 11 yıldır tebeşir bana eziyet,gf6rerek alabileceğim bir yer arıyorum, istanbulda bulabileceğim yerler var mı acaba diye merak ediyorum bir sfcredir. bilgilendirirseniz sevinirim

 • 18 Aralık 2017 tarihinde, saat 14:28
  Permalink

  Çok yararlı bir yazı olmuş. Teşekkürler.

 • 16 Ocak 2018 tarihinde, saat 00:45
  Permalink

  Ben de teşekkür ederim, okumadan yorum yazanlar oluyor, faydalı olduysa ne güzel..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir