Desen Resmi

2

 

Constantin Brancusi’nin heykeltraşlık çalışmasında ışık ve gölge ilişkisi çok güzel görülmekte.Işığın eşyaya doğrudan geldiği en ışıklı kısım,eşyanın ışığı en az aldığı kısım,(gölge),ışıklı kısımla gölge arasında geçiş yapan koyuluklar(pasaj) Eşyanın zemine yansıyan gölgesi(düşen gölge).

Resim Kalemi ile modle etmek

DSC00723DSC00725

DSC00726DSC00727

Burada resim kalemi ile hacim verme işlemini size daha iyi anlatabilmek için yukarıdaki örnekleri numaralandırdım.5 nolu bir resim kalemi kullandım.1- Nolu resimde konuyu kağıda hafif çizgilerle yerleştiriyoruz. Yerleştirme işlemi sırasında isterseniz normal kalem de kullanabilirsiniz. Cisimleri çizerken geometrik şekilleri varsa ondan yararlanabilirsiniz. 2-Nolu resimde modle çalışması esnasında kalemin tutulmasını gösteriyorum.Kalemi bu şekilde tutarak yuvarlak dairesel hareketlerle gölgelendiriyorsunuz.Bu çalışmalarda bazıları kalemi tam yatık tutarak işin kolayına kaçarlar veya kalemin ucunu bıçakla traşlıyarak gölgelendirmek isterler,sonuçta hoş bir çalışma olmaz.Silgi de mecbur kalmadıkça kullanmamalı,bazen açıklar elde etmek için kullanıldığı olur,iz bırakmayan bir silgi bu çalışmalarda iyi olur.4-nolu resimde çalışmamı tamamlamış oluyorum.Tabii bir resim çalışmasını yıllarca çalışsanız bitmez ama çalışmayı sonlandıracağınız anı iyi bilebilmelisiniz.

DSC00727a

Karakalem veya resim kalemi ile hacim verme ile çok hoş çalışmalar ortaya çıkabilir.Bu çalışmalarınız daha sonraki bir çok çalışmanıza da temel teşkil eder.Açık-koyu, ışık -gölge,leke,pasaj,hareket,ritm,kompozisyon gibi. Bütün resim çalışmalarında sabır çok önemlidir,disiplinli,aşamalara dikkat ederek çalışma.Bu modle çalışmasında açıklardan koyulara veya koyulardan açıklara doğru çalışabilirsiniz ama açıklardan koyu tonlara doğru gitmek her zaman için daha güvenli bir yoldur ve bu alışkanlığı kazanmanız diğer resim tekniklerinde de size yardımcı olacaktır.En açık olarak kağıdın beyazlığını bıraktım,açıklar her zaman kolayca koyulaştırılabilinir.Bu çalışmalarda dikkat edeceğiniz nokta bir tondan diğerine geçerken yavaş bir geçiş sağlamaktır,biz buna yumuşak gölge tekniği diyoruz(sufumato).Bunun için kalemi yukarıda gösterdiğim gibi tutarak dairesel hareketlerle açıkları koyu tona doğru götürürüz.

Resim kalemi ile Portre çalışması

DSC00731

Havanın bu günlerde kapalı olması bu çalışmalara zaman ayırmamı sağlıyor . Resim kalemi ile bir diğer örnek olarak bu portre çalışmasını yaptım. Konuyu hafifçe kağıda yerleştirdikten sonra yüzü inceliyerek modle çalışması yapıyorum .Açıklardan koyulara doğru , acele etmeden. En koyu tonlar ve çizgiler en sona bırakılıyor.

DSC00733DSC00734

Yukarıda örnekte İzmir Arkeoloji Müzesinde bulunan Afrodit heykelinden çalıştım. Antik heykellerin aslına uygun kopyalarından yapılan çalışmalar desen bilgimizin gelişmesi açısından faydalıdır. Desen çalışmalarında daha önce de belirttiğim gibi dik,yatay,eğik çizgilerden yararlanırız.Burada dik çizgiler hareketi yakalamamızda ve oranları doğru tesbit etmemizde bize yardımcı oluyorlar.

DSC00739

Tarama ucu ve değişik malzemelerle Modle Etmek

Tarama ucu veya diğer uçlarla modle yaparken çizgileri ,o cismin şeklini , dokusunu verebilecek şekilde, değişik biçimlerde kullanabiliriz. Örnekte göstermeye çalıştığım gibi yatık düz,eğik,daire, virgül,çapraz vs.Çalışma şekli karakalemde olduğu gibi; en açıklarda kağıdın beyazlığını kullanırız koyularda çizgileri iyice sıklaştırırız.Yine açıktan koyuya değişik tonlar kullanılır.Noktayla yaptığım hacimlendirme çalışmasında önce en açığı temsil eden sıklık tüm şekle karışık bir biçimde vurulur,daha sonra 2. ton en açıklar bırakılarak noktalanır böylece kademe kademe koyu tona doğru gidilir.Çizgilerde de açıklar ve orta tonlar ;çizgiler seyrekleştirilerek,yumuşak,ince çizilerek verilir.Yukardaki man- zarada ise yakın nesnelerde daha canlı çizgiler uzaklaştıkça, yumuşayan, zayıflayan çizgiler kullanılır. Çizgiler nesnelerin dokusuna uygun değişik yönlerde kullanılabilinir.

DSC03136

DSC03134

Resimde doku için Maddenin öz yapısının dıştaki biçimlenmiş halidir diyebiliriz.Heykel çalışmalarındaki dokuları elle dokunarak hissedebiliriz, kullanılan malzemenin niteliğine göre değişik etkiler bırakır.Resimde doku görsel olarak algılanır.Yukarıdaki şekilde görülen çapraz, titrek,dik- yatay tarama ,virgül,kesik yaylar,nokta gibi dokularla yaptığımız hacimlendirme çalışmalarını harfler,rakamlar ve her türlü şekli kullanarak yapabiliriz.

DSC03300

DSC09437

Burada bir kelime değişik şekillerde tekrarlanarak hacim verilmiştir.

Fırçalarla desen çalışması

Çizimlerde kullandığımız bir diğer malzeme fırçalardır.Hızlı,akıcı çizgiler çizebilmemizde ve duygularımızı yansıtmamızda önemli bir malzemedir. Fırçalarda değişik kalitede değişik hayvanların tüylerinden yapılır.En kalitelisi samur tüyünden yapılanlardır, fiatları da en pahalı olanlar bunlardır. Zaman zaman samur fırça ararken gerçek samur olmayan,sahteleriyle çok karşılaştım .Samur fırçalar yumuşak,uzun fırçalardır.Ucu ıslatıldığında bir araya toplanır toplu iğne ucu gibi olur.(Diğer daha az kaliteli fırçaları almanız gerektiğinde de ucunu ıslattığınızda bir araya toplanan ince çizgiler çizme imkanı veren fırçaları tercih edin.) Diğer hayvanlardan yapılan(domuz,geyik,tilki,keçi vs) fırçalar samur fırçalara göre daha sert olurlar, renkleri de farklıdır. Samur fırçalar bozulmaması için plastik bir koruyucu içinde muhafaza edilir.Ben her kullanmadan sonra sabunlu suyla yıkarım hem yumuşak kalırlar hem de içinde boya tabakaları birikip fırçayı yıpratmaz. Fırçalarla desen çalışırken bir kaç çeşit kalınlıkta fırça bulunması lazım.Fırçalar 1-18 arası numaralarda olabilirler.

DSC09308

Fotoğraftaki çalışmayı doğrudan fırça ile çizerek gerçekleştirdim,canlı bir modele bakarak.Siz bu tür çalışmalarda önce konuyu kağıda çok açık çizgilerle yerleştirebilirsiniz.

5 thoughts on “Desen Resmi

 • 9 Şubat 2015 tarihinde, saat 10:01
  Permalink

  Yine çok iyi. Desenlerden özellikle ‘Çığlık’ tablosu ilgimi çekti. Desenlere ilk olarak geometrik şekillerle başladım. Yazınız için teşekkür ederim.

 • 26 Kasım 2015 tarihinde, saat 10:04
  Permalink

  Çok güzel bilgiler, teşekkurler faydalandım.Ana hatlar iyi ifade edilmiş.

 • 24 Aralık 2015 tarihinde, saat 02:54
  Permalink

  merhaba, alerjim sbbieeyle 11 yıldır tebeşir bana eziyet,gf6rerek alabileceğim bir yer arıyorum, istanbulda bulabileceğim yerler var mı acaba diye merak ediyorum bir sfcredir. bilgilendirirseniz sevinirim

 • 18 Aralık 2017 tarihinde, saat 14:28
  Permalink

  Çok yararlı bir yazı olmuş. Teşekkürler.

 • 16 Ocak 2018 tarihinde, saat 00:45
  Permalink

  Ben de teşekkür ederim, okumadan yorum yazanlar oluyor, faydalı olduysa ne güzel..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir