Japon Estampları

 

Japon Estampları ile tanışmam 1929 tarihli Numero De Noel başlıklı bir sanat dergisi ile oldu, Fransızca yazıldığı için ne yazık ki yazılanlardan faydalanamıyorum. Çöpe atılmış, kapağı falan olmayan, harap halde bir dergiydi, açılmış sayfada resimleri görünce onu yok olmaktan kurtardım, 30 yıldır da saklıyorum. Daha önce Japon Estamları ile ilgili yüzeysel bir bilgim vardı, bu resimleri gördükten sonra araştırma ihtiyacı da duydum. Biraz araştırınca birçok ünlü sanatçının bu estamplardan etkilenmiş olduğunu görüyorsunuz, resimlerinde çizgiye ve renge yer veren modern resim sanatçıları bu sanatın etkisi altında kalmış, bunlardan birisi de Wan Gogh. Estamp, çeşitli malzemeler üzerine oyulmuş resim çalışmasının kağıda basılmasıdır. Bu sayfada göreceğiniz Japon Estampları tahta malzeme üzerine kazınıp basılmışlar, bu baskılar çok renkli olarak, düz renklerle çalışılmış, tonlama yok. Resimlerde kadınlar, sahne görüntüleri, aktörler, törenlerden görüntüler vs. konular işlenmiş.

japon estamp

Dergide tanıtılan Sanatçılardan birisi Torii Kiyonaga, bu sanatın en büyük temsilcilerinden. ( 1752 ) Japon Estamplarında gerçek ile hayal dünyası şiirsel bir şekilde aktarılıyor. Estamplar birçok ülkede çalışılmasına karşılık Japonlar kendi sanatlarını Japon Estamları diye tarihe yazdırmışlardır. Sadelik ve insanı rahatlatan bir ahenk sizi resmin içine götürüverir. Kompozisyonlar çok güzel, resme yeni başlayanlar içinde örnek alınacak çalışmalar. Yerine göre kullanılan değişik kalınlıkta, sertlikte çizgiler resme şiirsel bir hava veriyor, akıcılık sağlıyor.

japon estampları

Usta Yeisho’nun çalışması.

japon-estamp-4

Sharaku

japon-estamp-6

Outamaro (1753 -1806 )

Japon estamplarındaki dengeye, ahenge ve yalınlığa ulaşmış çok az sanatçı vardır. Van Gogh’u oldukça etkilemişlerdir, çalışmalarında ve kardeşi Theo’ya yazdığı mektuplarda bu etkilenmeyi görürüz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir