Konularına Göre Resim Çalışmaları

resim-konulari-8

Natürmort resimlerde konu çoğunlukla masa,sehpa gibi eşyaların üzerine bir örtü serildikten sonra yerleştirilir.Örtünün kıvrımları, gölge ve ışıklı kısımları resme ayrı bir hava katar.Arkada kalan boşluklar(fon) düz bırakılabildiği gibi oraya da örtüler konabilir. Nesnelerin renkleri seçilirken renk konusu göz önüne alınarak bir seçim yapılır.Daha önce renk konusunda bahsettiğim gibi hangi armonide çalışılacak,açık koyu tonlar,çizgilerin hareketi vs konular düşünülerek çalışılır.Model göz hizasına uygun olarak yerleştirilmeli. Modeldeki renklerin tersi arka planda kullanılmalı (sıcak-soğuk,açık-koyu)Işık belli bir noktadan verilmeli ,eşyaların büyük küçük ilişkilerine dikkat edilmeli .Mesela çok büyük bir cismin yanına küçücük bir nesne konursa psikolojik olarak kötü etki yapar.

FİGÜR RESMİ

resim-konulari-9

Figür resmi bütün vücudu gösteren çalışmalardır.Bu tür çalışmalara başlarken hareketsiz modellerden başlamalı.En önemli nokta hareketin yakalanması oranların doğru tespit edilmesidir.Bunun için bolca figür çalışması yapmak gerekir,küçük eskizler şeklinde çizgisiz bir deftere hızlı ,küçük çizimler.Daha önce bahsettiğim yardımcı çizgiler bu çalışmalarda da işimize yarar. Dik,yatay çizgiler yardımıyla hareketi doğru yakalaya bildiğimiz gibi oranları da doğru yerleştiririz.Bu çalışmaları yaparken fazla bastırmadan araştırıcı çizgi dediğimiz çok çizgiyle çalışmak gerekir.Sonra bu çizgilerden doğru gördüklerimizi,beğendiklerimizi bırakır diğerlerini sileriz

resim-konulari-10

Portre resminde olduğu gibi figür resminde de belli oran ve ölçüler vardır.Baş ölçüsü birim olarak kabül edilirse yetişkin bir insanda baş vücudun 7,5 da biri kabül edilir.Bunu 7 veya sekiz kabül edenler de olabilir.Erkekte omuz baş genişliğinin iki buçuk katı kadında 2 katıdır. Kolların yana açılmış hali insan boyu kadardır.Omuzdan dirseğe,dirsekten bileğe uzaklıklar eşittir. Eller sarkıtıldığında parmak uçları diz ile kalça arasında tam ortaya gelir. Yüz uzunluğu insanın eli kadardır .Omuz genişliği yüz genişliği kadardır.

PORTRE RESMİ

resim-konulari-11

Belli bir kişinin yüz ve başının konu alındığı resimlerdir. Omuzlara ,bele kadar yapılabilir.Portre çalışmalarında resmi yapılan kişinin yüzündeki ifadenin yakalanması, karekterinin canlandırılması gerekir.Yine diğer resim çalışmalarında olduğu gibi hareketin yakalanması , ışık-gölge konuları önemlidir.Portre çalışmalarında başarılı olmak için yüzün anatomik yapısının tanınması gerekir,bunun için de aynaya bakarak bolca çalışma yapabilirsiniz.Çalışmalarda baştaki ölçüleri bilirseniz yerleştirmede kolaylık olur.(örnek:gözler başın tam ortasında bulunur,kulak burun hizasında ve burun büyüklüğündedir, alınburun, burunla çene arası aynı ölçüdedir,ağızın genişliği iki göz bebeği arası kadardır, vs)Bunlar sadece yerleştirmede kolaylık içindir,sonrası modele bakılarak çalışılır.Yerleştirirken model tam karşıdan görünmüyorsa baktığı taraf boş bırakılır .Her insanın yüzünün biçimsel bir yapısı vardır ,bakarak önce bunun tespit edilmesi lazımdır. Yüzün uzun dikdörtgen ,yuvarlak,oval olması gibi.Bu doğru tespit edilirse daha kaş,göz yerine yerleştirilmeden bakılıp o kişi olduğu anlaşılır.Sonra gözlerin,burnun, ağzın yapısı incelenerek çizim yapılır.Bütün resim çalışmalarında çok bakmak,incelemek,doğru görmek esastır.İyi bir etütten sonra modelinyüz hatları ve karekter olarak diğer yüzlerden farklı yanı yakalanır.Portre resimlerinde küçük bir fırça vuruşu,bir kaç çizgi veya leke ifadeyi olduğu gibi değiştirebilir.

 

ENTERİYÖR RESİM ( Bina içi rsmi )

resim-konulari-12

Bina içini konu alan resimlerdir. Bu çalışmalarda perspektif konusunu iyi uygulamak gerekir.Perspektif sayfamda çizimlerini göstermiştim. Bazı modern ressamlar bu tür çalışmalarda perspektifi dikkate almazlar,şekilleri bozarlar.Fakat bu onların perspektifi bilmedikleri anlamına gelmez,bunu bilinçli olarak yaparlar.

resim-konulari-14

Bina içi resimlerinde içeriye giren ışığı iyi vermek gerekir.Günün hangi vakti daha hoş bir ışık oluyorsa o zamanda çalışmak daha uygun olur.

 

SOYUT RESİM

resim-konulari-15

İç dünyamızda yaşananları çizgi,renk,leke vs resim elemanlarıyla, göze hoş gelecek şekilde tual üzerine aktarmaktır.Şekiller herhangi bir nesneyi canlandırmasa da izleyenlerde değişik etkiler bırakır. Soyut resim için sözsüz bir müzik parçasıdır diyebiliriz,klasik bir müzik parçasında nasıl notaların değişik şekillerde sıralanması ile bir düzenleme oluyorsa burada da notalar;renkler,çizgiler,lekelerdir.

Soyut bir resmi seyrederken hoşlanabilmek için biraz resim bilgisinin olması gerekir.Renklerin ,çizgilerin dilini bilmek gerekir .Soyut bir resmi seyrederken kendi iç dünyamıza göre de anlamlar çıkarırız.Aaa bu ne anlatıyor falan dediğinizde sanatçıyı kızdırırsınız. Bilginiz yoksa, bazen bu güzel olmuş dersiniz ama neden güzel olmuşa cevap veremezsiniz.

One thought on “Konularına Göre Resim Çalışmaları

  • 5 Şubat 2016 tarihinde, saat 06:58
    Permalink

    Teşekkürler aydınlatıcı bilgileriniz için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir