Renk Bilgisi

 • DSC09811
 • DSC09828
 • DSC09833
 • DSC09756
 • DSC09674
 • DSC09900
 • DSC09960
 • DSC09715
 • DSC00025
 • DSC09913
 • DSC09820

Renk nedir

Işığın cisimlere çarptıktan sonra gözümüzde bıraktığı etkiye renk denir. Işık bir cisme çarptığında cisim ışığın içindeki 7 renkten birisini emer diğerlerini yansıtır. Ve biz cismi yansıttığı renkte görürüz. Bu yüzden siyah ve beyaz renk olarak kabül edilmez; siyah yedi rengin hepsini emer beyaz ise hepsini yansıtır. Renklerin koyuluk açıklıkları (Valör) da ışıkla ilgilidir . Bu 7 renk; Sarı, kırmızı , turuncu ,mavi, yeşil, mor, lacivert.

İngiliz Fizikçi İsaac Newton(1643-1727) ışığı bir prizmadan geçirerek renkleri ayırmayı başardı.Güneş ışığının önüne bir prizma koyarak gökkuşağındaki yedi rengi bir perdeye yansıtmıştır. Bazı kitaplarda güneş ışığı içinde altı renk olduğunu kabül ediyor, lacivert mavinin tonudur diyor ama ben burada gökkuşağında olduğu gibi bu yedi rengi alıp işliyeceğim.

ANA RENK-Bu renklerden Mavi , Kırmızı, Sarı ana renktir. Bu renkler karıştırılarak bulunmaz. Bu üç ana rengi değişik oranlarda birbirine karıştırarak doğadaki bir çok rengi bulabiliriz.

ARA RENKLER – Ana renkleri birbirine karıştırarak bulunan renklerdir. Sar ı – kırmızı =Turuncu , Sarı- Mavi =yeşil, mavi- kırmızı = mor . Yalnız mor’u bulmak için mavi ve kırmızı eşit oranda karıştırılmalıdır. Kırmızısı çok olursa Erguvan , mavisi çok olursa Lacivert bulunur .

ZIT RENKLER ( kontrast ) – Zıt renkler birbirlerini tamamlarlar yanyana kullanıldıklarında birbirlerini değerlendirerek resme canlılık katarlar. Bunun doğada da örnekleri çoktur. Yeşil yaprakların arasında kırmızı güller, yeşil ağaçlar arasında kırmızı çatılı bir ev, güneş batarken mavinin içinde turuncu güneş vs. Zıt renklerden birisi diğerine karıştırılırsa karıştığı rengin parlaklığını kırar .

Renk Çemberi

renk çemberi

Kendim boyayarak bir renk çemberi yapmaya çalıştım , koyu renklerde fotoğraf çekerken biraz farklılıklar oldu. Kırmızıdan maviye giderken, kırmızısı çok olduğunda erguvan rengi, mavi ve kırmızı eşit oranda kullanıldığında mor, mavisi çok olduğunda lacivert rengi buluyoruz. Oklar yine birbirine kontrast (zıt) olan renkleri gösteriyor.

Renk Üçgeni

renk üçgeni

Renk konusunu anlamak açısından renk üçgeni çok güzel bir örnek . Biri düz diğeri ters olarak duran iki eşkenar üçgen. Dik duranın köşeleri ana renkler;mavi, sarı,kırmızı.Ters duran üçgenin köşeleri , ana renklerin birbiriyle karışmasıyla meydana gelen ara renkler; yeşil, turuncu , mor.Tabloda iki ana rengin arasındaki renk,onların karışımıyla oluşmuş ara renkler.Okların da gösterdiği gibi karşılıklı renkler birbirine zıt renkler. Burada yanyana üç renk; iki ana rengin karışımı ara renkle birlikte komşu renklerdir. Bunları söylememin nedeni renklerle düzenleme yaparken bu bilgilerin hepsi bize lazım olacak.

Zıt Renkler: Kırmızı- Yeşil,Turuncu-Mavi, Sarı-mor. Bir de renklerde sıcak, soğuk zıtlığı vardır. Bu zıtlık da resme ayrı bir güzellik katar. Sıcak renklerin içinde soğuk bir renk veya tersi durumda resim daha bir canlılık kazanır. Sıcak renkler :sarı-kırmızı-turuncu, soğuk renkler: mavi-sarı-yeşil.

Komşu Renkler :2 ana renk birbirine karıştırdığımızda çıkan renkle komşu olurlar. Sarı-mavi- yeşil , sarı- kırmızı- turuncu, mavi- kırmızı- mor komşu renkler.

sıcak, soğuk renkler

Tesir olarak sıcak renkler; hareket, taşkınlık, canlılık verir. Gereğinden fazla kullanıldıklarında yanık tesir yaparlar. Soğuk renkler; sukunet,olgunluk, sessizlik etkisi yaparlar. Kırmızı diğer renklere göre daha yakın, mavi ise olduğundan uzakta imiş gibi görünür. Bunun nedeni renklerin göz merceğinden geçerken değişik şekilde kırılmalarıdır. Sarı ve mor normal uzaklığında görünür.

van gogh

RENK ARMONİSİ: Renklerin birbirine uyması ve gözde güzel bir etki bırakmasına renk uyumu diyoruz. Renklerin değişik biçimlerde yanyana gelmesi değişik armoniler ortaya çıkarır. Bu düzenlemeler günlük yaşamımızda da karşımıza çıkar, evimizi boyarken, giyinirken, bir dekor hazırlarken. Üç çeşit renk uyumu vardır.

1-TON UYUMU:Tek rengin tonlarıyla yapılan uyumlardır.

rebrant

2-YAKIN RENKLER UYUMU: Komşu renklerle yapılan uyumdur

DSC09900

DSC09960

 

3-ZIT RENKLER UYUMU: Birbirine zıt renklerle kurulan uyum. Daha önce de değindiğim gibi resim çalışmalarında daima benzerlikler, simetri bozulur. Burada da zıt renklerden birisi daha çok kullanılır. Zıt renkleri yumuşatmak için aralarına ortak bir renk alınarak uygun bir armoniye geçilmiş olur.

DSC09715

 

DSC09913

Marquet’in bu resminde sessizlik,huzur seziliyor. Zıt renkler seyredeni rahatsız etmeyecek şekilde ayarlanmış.

zıt renkler uyumu

Oysa fovist ressamlarda renkler bağırmakta, seyredeni adeta çarpmakta.

 

DSC09820

 

Uzaktan bakıldığında bazı düzenlemeler daha güzel görünürler, aralarında zıtlık vardır..Yukarıdaki şemada olduğu gibi; Sarı üzerine siyah, beyaz üzerine koyu mavi, Koyu mor veya mavi üzerine sarı, Kırmızı üzerine siyah, koyu mavi üzerine beyaz, beyaz üzerine siyah, siyah üzerine beyaz , beyaz üzerine koyu kırmızı , koyu mavi – mor üzerine turuncu gibi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

50 Cevaplar

 1. ceren dedi ki:

  teşekür ederim

 2. hayel dedi ki:

  turuncu rengi koyumudur

 3. mehmet dedi ki:

  Guzwl peki nasil yapilir

 4. klkl dedi ki:

  hiccc begenmedim iştedigim renklerin karışımı yooook

 5. Tülay dedi ki:

  Güzel bilgilendirme.Tşklr emri geçenlere

 6. arda dedi ki:

  ödevim çok güzel olcak

 7. ece dedi ki:

  lütfen güzel bir açıklama yapabilirmisiniz

 8. ece dedi ki:

  hangi renkler birbirine uyar

 9. B. dedi ki:

  emeğiniz için teşekkürler. 🙂

 10. jade dedi ki:

  arkadaşlar mavi kırmızı ve başka hangi renkle zıt renkler çalışması yapılır yani 3. renk hangisi olabilir cvp acil lütfen 🙁 🙁

 11. hasan hoca dedi ki:

  Hocam,
  Bugüne kadar bildiklerinize aykırı şeyler soracağım.
  1-Ana renkler 4 olabilir mi?
  Kırmızı,sarı,mavi ve yeşil.
  Sanat tarihinde böyle bir iddiayı ortaya atan var mı?
  2-Zıt renkler kırmızı-mavi,sarı-yeşil,turuncu-mor olabilir mi?
  Böyle bir düşünceye sahip olan sanatçı var mı?
  Bu sorular nerden icap etti?
  4 element yüzünden.
  Ateş,hava,su ve toprak.
  Ateş kırmızı,hava sarı,su mavi ve toprak yeşil.
  Ateşin zıddı su(kırmızı-mavi,
  Havanın zıddı toprak(sarı-yeşil)
  Elementler 4 adet olduğuna göre ana renklerde 4 adettir diyen var mı sanat tarihinde?
  Sarı ile mavinin yeşili,kırmızı ile yeşilin sarıyı oluşturduğu söyleniyor gerçi
  internet sitelerinde.
  E-mailini bekliyorum.

  • admin dedi ki:

   Hasan bey bir tanesinden sorunuzu cevaplıyayım, ana renk denmesinin nedeni, üç ana renk karıştırılarak elde edilemeyen renklerdir, doğada o şekilde bulunan renklerdir, yeşil ise mavi ve sarının karışımıdır.

 12. napıcan dedi ki:

  çok güzel çok hoş ama biraz çok yazana kadar elim kırıldı ama yinede iyi puan alıcağım teşekkürler

 13. eda dedi ki:

  komşu renkler hangi renklerdir lütfen cevaplarmısınız

  • admin dedi ki:

   Renk sayfamda anlatıyorum..Komşu Renkler :2 ana renk birbirine karıştırdığımızda çıkan renkle komşu olurlar. Sarı-mavi- yeşil , sarı- kırmızı- turuncu, mavi- kırmızı- mor komşu renkler.

 14. alper dedi ki:

  Kahve rengi naail yapilir

 15. melek dedi ki:

  hiç beğenmedim.Çünkü istediğim renk kullanılmamış

 16. sorumönemlicevapver dedi ki:

  Beyaz hangi renge daha yakın ?
  A) sarı
  B) siyah

 17. merve dedi ki:

  çok teşekür ederim çok işime yaradı <3

 18. Gizem dedi ki:

  Merhaba benim logo odevim var kendi logomu yaptim ama mavi renkle hangi renk uyumludur hala bulamadim lutfen yardimci olun

 19. Aleyna dedi ki:

  Benim logo odevin var hangi renkleri kullanabilirim yardimci olun

 20. Azra dedi ki:

  Guzel bi site ama istediğim şeyler yok şahsen ben beğenmedim ama güzel bi site

 21. cemre dedi ki:

  admin bey ödevim varda ana ara zıt ve sıcak soğuk renkler nelerdir ve neden öyle deniyor nelerdir’i yaptımda diğer sorumu cevaplarsanız mutluluk duyarım

  • admin dedi ki:

   Renkler konusunda açıklanıyor, ana renk denmesinin nedeni bu renklerin herhangi bir rengin karışımından oluşmaması.

 22. cemre dedi ki:

  çok teşekkürler

 23. Creativerse dedi ki:

  Resimlerin hepsi birbirinden güzel

 24. Perihan dedi ki:

  Gerçekten çok güzel hazırlanmış bir site emeğinize sağlık yapılan yorumlara bakıyorum da sizin herşeyi çok detayıyla anlatmanıza rağmen okumadan doğrudan soru sormaları çok anlamsız gereksiz eleştri yapanları söylemiyorum bile ben size gönülden teşekkür ediyorum sayenizde çok bilgileniyorum sağolunuz

  • admin dedi ki:

   Çok teşekkürler Perihan arkadaş, bir fırsatını bulup öğretmenlik yaşamımdaki tecrübelerimden yola çıkarak bazı bilgileri paylaşmak istedim. Bir menfaatim yok, para vererek te girilen bir yer değil ama son zamanlarda bazı kişiler, burada içimden geçenleri saygısızlık yapmamak için yazmıyorum, hakarete varan yorumlar yazıyorlar, tabii sizler görmüyorsunuz, benim onayım olmadan burada bir yorum yayınlanamaz. Bir ara siteyi kapatmayı bile düşündüm ama faydalanan arkadaşların yazdıkları bunu yapmama engel oldu. Aradığın bilgi yoksa veya yeterli değilse bu konuda birçok web sitesi var oraya bakarsın. Biz birşey aradığımızda öyle yapıyoruz. Asıl zamanımı alan www. datcadetay.com adresli web sitemden dolayı buraya zaman ayıramıyorum.Güzel yorumlarınız için tekrar teşekkür..

 25. çok güzel de benim aradığım bunlar değil

 26. sksd dedi ki:

  bence resimler çok güzel

 27. Cagla dedi ki:

  Fusya rengini bi türlü olusturamadim yardımcı olursanız sevinirim

 28. şenay dedi ki:

  Çok teşekkürler. Dediğiniz gibi aradığını bulamayanlar bir zahmet başka sitelere baksınlar. Kendinizi üzmeyin lütfen. Hiç bir çıkarınız olmadan bu bilgileri veriyorsunuz, tekrar sağolun.

 29. Periyodiktablo dedi ki:

  Güzel resimler

 30. Ceylan dedi ki:

  Çook teşekkürler çok işime yaradı sagolun aradığım şey tamda buydu bu diye bir harika

 31. gökçe dedi ki:

  Merhaba hocam,
  Büyük boyut çalışmalarda sizce suluboya mı yoksa yağlıboya tekniği ile çalışmalıyım? Hangisi iyi sonuç verir..Ben suluboya olarak çalışmak istiyorum fakat hiç büyük çalışmadım.Büyük boy suluboya çalışmasında tüp boyalarımı tercih etmeliyim?
  (Boyutu en az 100×100 olarak düşünüyorum)

  Teşekkürler

 32. doğan dedi ki:

  Teşekkürler Hocam,
  Bilgilendirici bir sayfa hazırlamışsınız.
  Saygılar sunarım

 33. Furkan YILDIZ dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar. Diyelim elimde bir resim var ( caravaggio karanlıkların efendisi) ben bu resmi sağuk renkler uydurarak çalışmak istiyorum arka fondan bu resimde siyah sayahta nötür bir renk uymuyor yani peki şimdi ben arkayı morun koyu tonlarınamı boyucam yoksa farklı bir renkmi kullanmam gerek

 34. bilmiom dedi ki:

  çok güzel site

 35. neva dedi ki:

  çok teşekkürler

 36. Nisa dedi ki:

  Ya sihay ve beyaz renk midir??? CevP cbuk ltfn okula gec kaliyom cvp yzn ltfn

 37. bsrgdk dedi ki:

  hocam yardımcı olur musunuz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir