Resim Malzemeleri

Desen çalışmalarında kullanabileceğimiz malzemeler

RESİM KALEMLERİ:

Çizim çalışmalarında kullanacağımız kalemlerin özellikleri önemlidir. İnceliği kalınlığı , uzun veya kısa oluşu ,yumuşaklığı çalışmamızı etkiler. Kalemler sertliklerine göre üç çeşittir. Bir kalemin hangi iş için uygun olduğunu arka tarafındaki harf ve rakamlardan anlarız. H-Yazan kalemler sert kalemlerdir. Grafiksel çalışmalarda ve mimari çizimlerde kullanılır. Kalem izinin görülmesini istemediğimiz durumlarda konuyu yerleştirmek için bu çeşit kalemlerden faydalanırız , 2H,3H diye gider rakam büyüdükçe sertlik artar. B-Yazan kalemler yumuşak kalemlerdir, resim çalışmalarında kullanırız.Bazı kişiler RESİM KALEMİ alırken sadece rengine bakar ve aldanırlar.Belirleyici olan arka tarafındaki B rakamıdır.2B , 3B diye gider rakam büyüdükçe yumuşaklık artar.Resme yeni başlayanlar için 3- 4 B daha uygundur zamanla ustalaştıkça daha yumuşak olanları kullanabilirsiniz, yumuşadıkça ucun kırılma riski artar, istemediğiniz halde koyu çizgiler çizebilirsiniz. HB-Yazan kalemler normal yazı kalemleridir. Konuyu yerleştirirken veya eskiz çalışmalarında kullanabilirsiniz.

RENKLİ BOYA KALEMLERİ: Özellikle doğadan yapacağımız çalışmalarda çok güzel imkanlar sunarlar. Kuş ve diğer hayvan çizimlerinde,bitkilerle ilgili belgesel amaçlı çizimlerde çok işe yarar.Küçük boyutlu çalışmalar için uygundur. Diğer renkli malzemelere göre karıştırması daha zor olduğundan günümüzde çok değişik renk ve tonlarda üretilmektedir.Bu kalemlerde de sertlik derecesi vardır alırken buna dikkat etmeli.Bu kalemlerin suda çözülenleri de vardır çizdikten sonra sulu bir fırça ile dağılması sağlanarak değişik imkanlar elde edilebilir.

FÜZEN:Odun kömürü yapma tekniğine uygun olarak söğüt ağacının budaksız dallarından yapılır.Öğrenciliğimizde teneke kutular içinde kömürleştirerek kendimiz yapardık şimdi kaliteli füzenler hazır satılıyor. Bizim yaptığımızın sakıncalı tarafı çizim işinden sonra Fiksatif (tabancayla vernik püskürtmek) yapmak gerekiyordu çünkü zamanla çizgiler tozlaşıp dökülüyordu.Füzenler çok eski zamanlardan beri desen çalışmalarında kullanılan malzemelerdendir.

PASTEL:Bütün boyalar içlerinde bulunan yapışkan madde sayesinde zemine tutunurlar.Gerekli toz boyaları ve değişik tutkalları kullanarak her tür renkli malzemeyi yapabilirsiniz.Pasteller de içlerinde bulunan arap zamkı ile zemine tutunurlar pastelin sertliği de bu arap zamkı miktarı ile ilşkilidir. Kaliteli pasteller daha yumuşak olursa da çizmek de kullanacağımız pasteller sert olmalıdır.Yine pastellerin de çizdikten sonra suyla dağılabilen çeşitleri piyasada satılmaktadır.

FIRÇA İLE ÇİZMEK

Çizimlerde kullandığımız bir diğer malzeme fırçalardır.Hızlı, akıcı çizgiler çizebilmemizde ve duygularımızı yansıtmamızda önemli bir malzemedir. Fırçalarda değişik kalitede değişik hayvanların tüylerinden yapılır.En kalitelisi samur tüyünden yapılanlardır, fiatları da en pahalı olanlar bunlardır. Zaman zaman samur fırça ararken gerçek samur olmayan , sahteleriyle çok karşılaştım .Samur fırçalar yumuşak, uzun fırçalardır.Ucu ıslatıldığında bir araya toplanır toplu iğne ucu gibi olur.(Diğer daha az kaliteli fırçaları almanız gerektiğinde de ucunu ıslattığınızda bir araya toplanan ince çizgiler çizme imkanı veren fırçaları tercih edin.) Diğer hayvanlardan yapılan (domuz, geyik, tilki,keçi vs) fırçalar samur fırçalara göre daha sert olurlar , renkleri de farklıdır. Samur fırçalar bozulmaması için plastik bir koruyucu içinde muhafaza edilir. Ben her kullanmadan sonra sabunlu suyla yıkarım hem yumuşak kalırlar hem de içinde boya tabakaları birikip fırçayı yıpratmaz. Fırçalarla desen çalışırken bir kaç çeşit kalınlıkta fırça bulunması lazım. Fırçalar 1-18 arası numaralarda olabilirler.

RESİM ÇALIŞMALARINDA KAĞIT SEÇİMİ

Resim çalışmalarında kağıtların seçimi alınacak sonuçlar üzerinde belirleyicidir. Bir tarafı pürüzlü beyaz renkli , kaliteli hamurdan yapılmış olanlar tercih edilmelidir.Günümüzde her türlü çalışmaya uygun kağıtlar bulunmaktadır. Tüylenmeyen, kırışmayan kağıtlar kullanılmalı. Kaliteli kağıtların köşelerinde üretici firma ismi veya amblemi bulunur. Ayrıca bu kağıtlar diğerlerine göre daha pahalıdır.

KARAKALEM çalışmaları her tür kağıda çalışılabilinir fakat pürüzlü bir yüzeyle düz bir yüzeyin , sert bir kağıtla yumuşak bir kağıdın sunduğu imkanlar farklıdır.Bu seçimler sizin tekniğiniz veya yapınızla ilgili olabilir. Karakalem çalışmalarında kullanılan kağıtlar çok sert veya çok yumuşak olmamalı.Eskiz çalışmaları veya hızlı çizimler için de çok değişik bloknotlar bulunmakta.

KEÇE UÇLU KALEMLER için pürüzsüz yumuşak kağıtlar daha iyidir.

PASTELE uygun kağıtlar orta ve kalın dokulu kağıtlardır.İnce dokulu kağıtlarda üst üste katlar çekme imkanı bulamazsınız . Pastel çalışmaları için üretilmiş çok değişik renklerde kağıtlar mevcuttur. Böyle renkli kağıtlarla çalışılırken fonda veya resmin belirli kısımlarında kağıdın renginden faydalanılır. Okullarda kahverengi ambalaj kağıtları üzerine yaptığımız pastel çalışmalarından çok güzel sonuçlar aldık.

SULUBOYA için kağıtlar genellikle blok halinde satılır. İyi bir suluboya kağıdı iyi bir emiş gücüne sahiptir, çoğunlukla bir yüzeyi pürüzlüdür.Yüzey yumuşadıkça emiş gücü azalır.

YAĞLI ve AKRİLİK boyalar kağıt üzerine çalışılsa da Tual bu çalışmalar için daha uygundur.Tual çoğunlukla ketenden yapılır.Kitapçılarda hazır olarak satılıyor. Ben tuallerimi hep kendim yaptım ,önceleri normal bir keten bezi kullanırken şimdi daha kalın ve sık bir kumaş kullanıyorum.Tual için seçilen kumaş pürüzsüz ve sık olmalı. Astar olarak plastik boya kullanırken şimdi su bazlı dış cephe boyası kullanıyorum .Tualin çerçevesini marangoza yaptırmak en iyisi ,çerçeve boyanın yapışmaması için dış kenardan içe doğru eğimli olmalıdır. Kumaşı gererken de karşılıklı tutturmalarla yavaş yavaş germelidir.Bunun için eskiden karabaşlı çivi veya raptiye kullanırken şimdi zımba gibi aletlerden yararlanıyoruz. Akrilik , yağlıboya , guaj gibi çalışmalar mukavva üzerine de çalışılır. Bunun için mukavva tual yapar gibi astarlanır, hazır satılan kaliteli mukavvaları da kullanabilirsiniz

SULUBOYA MALZEMELERİ

Suluboya kağıtları: Her teknikte kendine özgü malzemeler gerekir suluboya tekniklerin içinde malzeme açısından en hassas olanıdır.Tekniğin kendini gösterebilmesi bu malzemeye bağlıdır.Nemi kabül edecek şeffaflığı yansıtacak kağıtların seçimi gerekir.Suluboya kağıdını diğer kağıtlardan ayıran üzerindeki pürüzlü dokudur. Piyasada çok çeşitli suluboya kağıtları mevcuttur, bunlar kalite ve fiat olarak farklılklar gösterir. Hangi resim tekniğinde olursa olsun kaliteli malzemeyi seçmek gerekir.Tabii bu o kadar kolay değil;nedeni de amatör resim yapanların çoğunun bütçesi sınırlıdır.Yine de suluboya da elden geldiğince kaliteli malzeme seçilmelidir.

Suluboya kağıdının hammaddesinde pamuk vardır,bu pamuk oranı arttığı kadar kaliteli bir kağıt elde edilir.İyi bir kağıdın içerisinde bu oran en az %50 gibi olmalıdır.Suluboya kağıdını çalışmadan önce sunta gibi bir zemine yapıştırmak gerekir.Çok kalın ve ağır kağıtlarda bu gerekmez.Yapıştırmada suyla ıslatılarak yapışan kağıt bantlar en iyisidir.Resim kağıdı çeşmenin altında ıslatılır, biraz çekmesi beklendikten sonra sunta üzerine serilir.Kağıt bant ıslatılarak 1-1,5 cm kadar kısmı alacak şekilde yapıştırılır.Kuruduğunda kağıt gerginleşir,çalışma bitince bantı keserek çıkarırsınız.

Bir suluboya kağıdının kalitesi sudan etkilenmesine ,düzeltmelere izin vermesiyle belirlenir. 1- Okullarda kullanılacak türden olanlar;ekonomiktir pamuk oranı ya çok azdır ya da hiç pamuk bulunmaz . 2. kalite Amatörce resim yapanlar içindir % 50 ye yakın pamuk barındırır.Başarılı sonuçlar alabilirsiniz. 3. kalite profesyonel sanatçıların kullandıkları türden kağıtlardır. Pamuk oranıçok fazladır. Pahalıdırlar ancak güzel bir eser ortaya çıkardığınızda kendilerini telafi ederler. 4. olarak suluboya kağıtlarının dışında kağıtlardır, değişik etkiler almak için veya olanaklar sonucu kullanılıyor olabilir,bu kağıtlarda boya parlaklığını kaybedebilir. 2.kalite suluboya kağıdı için amatörlere yöneliktir dedim ama imkanı olan 1. bir kağıdı neden kullanmasın.

Kağıtların üzerindeki pürüzler de değişiktir.Az pürüzlü kağıtları biz öğrenciyken grafik çalışmalarında kullandık.Bu pürüzler çalışmaya değişik bir hava katarlar ama amatörler için fazla pürüzlü yüzeyler zor olabilir, konturları çizerken falan düzgün çizemiyebilirler. Az pürüzlü kağıtlar fazla sıvı emmeyeceği için çok fazla sulu çalışmamalı. Kaliteli kağıt markaları olarak Canson, Schoeller,Fabriano,Arches,Guarro,Winsor&Newton’u söyleyebilirim.

Bu saydığım özelliklerdeki kağıtların hangisinin sizin çalışmalarınız için uygun olduğunu çalışarak karar vereceksiniz. Herkesin kişiliğine ve teknik becerilerine uygun olarak hoşlanacağı bir kağıt türü vardır.

Suluboya kağıtları paketler halinde, rulolar halinde, bloklar halinde veya tek olarak da satılır.Devamlı suluboya çalışanlar, profesyoneller falan toplu alımları tercih ederler.Ben en son aldığımda 10 lu paketler halinde 65-50 ölçülerinde canson marka bir kağıt aldım.Sitemde suluboya konusunu işlerken çalışacağım.

resim fırçaları

SULUBOYA FIRÇALARI

Fırçalar bir çok teknik için uygun malzemelerdir.Ama suluboya da fırça kağıt kadar önemli bir malzemedir. Kağıt üzerine boyayı yaydığımız fırçalar çalştığımız resmin başarısında önemli bir rol üstlenirler. Hızlı,akıcı çizgiler çizebilmemizde ve duygularımızı yansıtmamızda önemli bir malzemedir. Fırçalarda değişik kalitede değişik hayvanların tüylerinden yapılır.

En kalitelisi samur tüyünden yapılanlardır, fiatları da en pahalı olanlar bunlardır. Zaman zaman samur fırça ararken gerçek samur olmayan, sahteleriyle çok karşılaştım.Bunlar sentetik malzemeden yapılan samur diye satılan fırçalardır.Okul öğrencileri için bir çok kırtasiyecide satılır.Burada dikkat edilecek nokta bu fırçaların gerçek samur diye takdim edilmesidir. Çünkü gerçek samur fırçalar hem daha kaliteli hem de pahalıdırTaklt samur kılı fırçaların renkleri daha açık, turuncuya kaçan bir renktedir..

Samur fırçalar yumuşak, uzun fırçalardır.Ucu ıslatıldığında bir araya toplanır toplu iğne ucu gibi olur.(Diğer daha az kaliteli fırçaları almanız gerektiğinde de ucunu ıslattığınızda bir araya toplanan ince çizgiler çizme imkanı veren fırçaları tercih edin.) Diğer hayvanlardan yapılan (domuz,geyik,tilki,keçi vs) fırçalar samur fırçalara göre daha sert olurlar, renkleri de farklıdır. Samur fırçalar bozulmaması için plastik bir koruyucu içinde muhafaza edilir.Ben her kullanmadan sonra sabunlu suyla yıkarım hem yumuşak kalırlar hem de içinde boya tabakaları birikip fırçayı yıpratmaz.Bu sayede bazı fırçalarımı yıllarca kullanmışımdır.

Fırçalar; Samur, Sentetik, Sincap kılı, keçi,Öküz, at, tilki , domuz bir çok hayvandan yapılabilir.Osmanlı minyatür sanatçıları yeni doğmuş kedi kılından bir fırça kullanırlardı.Çin malı fırçalar ucuz fiatlarla piyasada çokça var. Bunların çoğu at kılından yapılma,daha çok yağlı boya çalışmalarında kullanılıyor.(renkleri beyaz)

Fırçaların tipini seçerken ;yuvarlak görünümlü olanlar suluboya çalışmalarında çokça lkullanılırlar, boyayı veya suyu kolayca yayabilirsiniz. Samur fırçalarla hem yuvarlak fırçanın imkanını hem de ince,düzgün çizgi çekme imkanını bulursunuz. Yassı fırçalar daha az boya alırlar bunlar değişik doku veya çizgi çekmek için kullanılabilinir.Yelpaze şeklindeki fırçalarla boyanmış yüzeyin üstünden geçip değişik renk etkileri elde edebilirsiniz.Kağıdı sulandırmakta,değişik etkiler elde etmede kullanılabilinir.

Fırça numaralarında bizim kullanacağımız 3 numaradan başlayarak 18 numaraya kadar gider çok fazla fırça alamayacağımıza göre(amatörler için) işimizi görecek 3-4 fırça numarasını seçmeliyiz.5,10,16 vs.

Suluboya çalışmak için çoğumuz geniş bir masa seçeriz.Bu işler için piyasada satılan çeşitli şövaleler vardır.Bunlar üzerinde resim yapabileceğimiz sehpalardır. Suluboya için değişik ebatta,biçimde,işlevde üretilirler.Yüksekliği , ebatı (kullanacağınız kağıdın boyutlarına göre), katlanabilir olması evde yer kaplaması açısından ve taşımak yönünden önemlidir. Açık havada resim yaparken de gerekli malzemelerdendir.

SULUBOYAlar değişik şekillerde olabilir;tüp içinde,tabletler halinde,şişe içinde gibi. Suluboya da boyanın kalitesi sonuç için oldukça belirleyicidir.Saydam bir boya olan suluboya boyayı yapan tozların, yapıştırıcı ve nemlendirici katılarak elde edilir.Bütün boyalarda boyanın rengini veren öğütülmüş tozların(bunlar madensel,bitkisel vs) bir yapıştırıcı ile karıştırılması ile olur.Öğretmenlik yıllarında bir çok kez kendim boya yaptım veya öğrencilerime de yaptırdım.Basit bir suluboya için suda eriyen tozları balla karıştırmak yeterlidir.Bal hem nemlendirici görevi de görür.

DSC00370

Suluboyalarda yapıştıcının yanında nemlendiriciler de kullanılır,bunların miktarı boyanın kağıt üzerinde kuruma süresini etkiler.Üreticiler nemlendirici olarak gliserin eklerler,bal kullananlar da vardır.Boya da nemlendiricinin çok olması onun yumuşaklığını ve kuruma süresini etkiler.Tüp içinde satılan suluboyalar bu çeşittir,tabletlere göre geç kururlar bu yüzden geniş yüzeylerin çalışılmasında daha elverişli olabilir.Tüp boyaların avantajları bir palete sıkıldıkları için kirlenmezler,tabletlerde her renkten sonra boyanın üzerini temizlemek gerekebilir.Karıştırarak renk bulmada da avantajlı olabilir.Tabletler daha çabuk kururlar ve hızlı çalışma gerektirir.Yuvarlak tablet içinde satılan ve okullarda çokça kullandığımız tabletler çok çabuk kururlar ve boyayı oluşturan pigment dediğimiz renk moleküllerini daha az içerirler.Suyla dağılma yeteneği az olan boyalardır.Çoğunlukla kullanılan dikdörtgen biçimindeki tabletler takım olarak veya tek tek satılmakta.Biten bir tabletin yerine yenisini alıp koyabilirsiniz. Ben de bunlardan kullanıyorum, yalnız benim aldıklarımın yüzeyleri dar genişlerinden bulursam alacağım, geniş fırçalarda zorluk oluyor.Bu anlattıklarıma göre tüplerle mi yoksa tabletlerle mi çalışacaksınız buna kendiniz karar vereceksiniz.Teknik birikiminiz,kağıt boyutu,kullanım kolaylığı bunda etkili olacaktır.

Suluboya çalışmalarında lazım olabilecek malzemeler,geniş bir su kabı,rulo kağıtlar,sünger,ayapıştırma bantları,sert kalem,kağıdı tutturmak için kıskaçlar,Gliserin(kurumayı geciktirmek için boyaya veya suya katılabilir)

resim tuvali

tuval

Tuval:Yağlı boyayı çalışmak için önce bir tuvalimizin olması gerekir.Tual çerçeve şeklindeki ahşap malzemenin üzerine bez gererek oluşturulur. Piyasada kırtasiyecilerde çok çeşitli boylarda ve kalitede tual bulunuyor.Fakat büyük boylarda bir tual buralarda bulunur mu bilmem.Ben kendim yaptığım için sormadım.Ahşap malzemeyi (çerçeveyi) bazı kişiler evde yapabilirler ama daha düzgün bir tual için marangoza başvurmak gerekiyor.Köşelerin 90 derece olması önemli,bir de beza bakan kısmı biraz eğik yapılıyor;boyaların çerçeveye değmemesi için.Boyutlarını ayarlarken elinizdeki imkanlara ,malzemeye ,yeteneğinize göre ayarlayabilirsiniz. Ölçüyü belirlerken kompozisyon sayfamda değindiğim altın sayıları dikkate alabilirsiniz.Bu sayılar 1,2,3,5,8,13 diye son iki sayının toplanması ile gider.

Çerçeveyi yaptık veya yaptırdık diyelim,sıra geldi bezin gerilmesine.Bez olarak genelde amerikan bezi veya patiska denilen bez kullanılıyor.Ben son yıllarda yaptığım tuallerde branda kumaşından ince bir kumaş kullanıyorum. Patiska (bunlarda kalite kalite)biraz ince oluyor.Gererken iri başlı çivi,raptiye veya zımba(ben bunu kullanıyorum) kullanabilirsiniz.Tel zımbalar piyasada artık ucuz,bir tane bulundurun çok kolaylık oluyor.Bezi germek de dikkat istiyor,ben önce bir tanesini ortadan zımbalıyorum,diğer kenarları da gererek ortadan zımbalıyorum,ondan sonrasını tuali döndüre döndüre birer ikişer zımbaluyorum.Kumaşta pot kalmamalı,çok aşırı gerersek de çerçeve eğilebilir veya bez zarar görebilir.Gergin bir yüzey ama kontrollü.Bu işlemden sonra astar boya sürmek gerekiyor,çünkü bezler gözeneklidir ve boyayı emerler.Astar hem bu gözenekleri kapatır hem de süreceğimiz yağlıboyanın kumaş tarafından emilmesini önler.Astar olarak hem basit olarak plastik boya kullanılır(genelde beyaz renkte),ben son zamanda dış cephe boyası kullanıyorum, daha iyi oluyor.Bazı sanatçılar resme başlamadan önce bu astarlanan yüzeye beyaz yağlıboya ile bir kat geçiyorlar.Böylece tualimiz hazır oluyor.

Yağlıboya çeşitli yağlarla inceltilir kitapçılarda hazır olarak satılıyor ben haşhaş yağı kullanı- yorum.Bolca fırçanız olması lazım en azından değişik renkler için farklı fırçalar kullanın.Çalışmalarda renk temizliği,parlaklığı çok önemli.Boyaları palete sıkarken açıktan koyuya doğru bir düzen içinde sıkın. Çalışma şekilleri sanatçıdan sanatçıya çok değişir, fırça sürüşleri,spatül gibi araçlar,bezlerle silme- bıçakla kazıma vs.gibi çok çeşitli şekillerde değişik dokular elde edilebilir

Palet.Boyaları sıkıp karıştıracağımız yüzey oluyor.Piyasalarda bir çok çeşidi var,paletlerimi kontraplaktan ben hep kendim yaptım.Tutmak için köşesinde sol elin baş parmağı(solaklar için tersi)girebilecek ve parmağınızı rahatsız etmeyecek bir delik bırakıyorsunuz . Bir de kontraplağın boyaları emmemesi için üzerine bezir yağı sürüp bir iki gün bekletiyorsunuz. Dikdörgen şeklinde ve oval olanlar yagın, değişik şekillerde de olabilir.Paleti kullanırken boyaları açıktan koyuya doğru sıkarsanız daha iyi olur.Palet temizliğine de dikkat etmelisiniz,boyalar kuruduktan sonra çıkarması zor olabilir.Yağlıboya çalışanın paletine bakarak nasıl bir resim çıkacağını tahmin edebilirsiniz.

Sıra geldi boyaları incelteceğimiz fırçalarımızı temizleyeceğimiz malzemelere bu kısım bayağı önemli.Yağlıboyayı inceltmek için çeşitli yağlar kullanılır.Keten tohumundan çıkarılan bezir yağı ve haşhaş tohumundan çıkarılan haşhaş yağı bunlardandır.Bu yağlar boyaları inceltirken boyayı da güçlendirirler,aşırı kullanılırsa istenmeyen bir parlaklıkta olabiliyor. Kırtasiyecilerde plastik şişelerde inceltici yağlar bulunuyor.Ben resim yaparken inceltmek için haşhaş yağı kullanıyorum.Çoğu kez görmüşüzdür bazı amatörler boyaları temizlemede kulanılan yağlar veya malzemelerle inceltir. Bu malzemeler boyayı çürütür,rengini değiştirir. Bunlar terebentin, tiner,gaz gibi malzemeler olabilir.Fırça temizleneceği zaman bu maddelere batırılıp bir bez yardımıyla üzerindeki boyadan arındılır.Yanımızda bolca kullanmadığımız kumaşlardan bez bulunması iyi olur.Eğer çalışmamız bittiyse ben daima sabunlu suyla fırçalarımı yıkarım.Ne kadar temizleyici malzemeye batırsanızda fırçada boyalar kalır,kullandıkça bu boyalar üst üste gelerek fırçayı doldurur kullanılmaz hale getirir.Fırçayı temizledikten sonra bir de sabunla,el yıkar gibi sabunlayıp temizleyin;göreceksiniz fırçadan daha ne kadar boya çıkacak.Bunlar bizim için gerekli çünkü alım gücümüz sınırlı,resim malzemeleri de pahalı.

Boya inceltme aşamasında Gode denilen genelde çinko veya tenekeden yapılan küçük,silindirik kaplar vardır.İçine inceltici yağ konur,avantajı bu kutular iki haznelidir fırçayı yağa batırınca karışan boyalar dibe çöker. Bunların palete tuturulanları da piyasa da bulunuyor.İlk godemi okulda çinko malzeme ve lehimle kendim yapmıştım.

Daha sonra tualimizi üzerine koyup resim yapacağımız sehpalar var,bunlara şövale deniyor.Bunlar çok çeşitli olarak satılıyor,sizin için hafif olanı,portatif olup yer kaplamayanı ve dışarda resim için taşınması kolay olanı olmalı.Ben evde kendim yaptım ,taşıması biraz zor,biraz yer de kaplıyor,fazla açık havada resim yapmadığım için idare ediyor.Özelliklerine ve kalitesine göre fiatları da değişir,durumunuza göre bir seçim yaparsınız, ama masa üzerinde falan yağlıboya çalışmak sağlıklı değil. Zaman zaman ileriye gidip çalışmanıza bakmanız gerekir.

Fırçalar diğer tekniklerde olduğu gibi en önemli malzemelerden.Suluboya fırçalarında olduğu gibi çok çeşitli biçim ve kalitede fırça var.Yine en iyi olanları ,en uzun dayananları samur fırçalar tabii en pahalı olanları.Bunların da yuvarlak,yassı,yelpaze biçiminde olanları var;yağlıboya fırçaları daha çok yassı oluyorlar.Samur fırçalar yumuşak oldukları için fazla iz bırakmazlar, gökyüzü gibi konularda idealdirler.Bazı kişiler resim yaparken fırçanın izini isterler bunlar için sert kıllı fırçalar iyidir.Değişik boyda fırçalarımız olmalı,ne kadar fırçamız olursa temiz bir resim yapma imkanı buluruz;her renk için ayrı fırça kullanmak iyi olur.Bir renk kullandınız temizle başka bir renk kullan pratik olmayan bir yol.Doğa veya insan resimlerinde bazı dokuları verebilmek için değişik fırçalar kullanmak gerekebilir.

Ispatula(spatula)metalden çoğunlukla çelik malzemeden yapılmış,deği şik şekillerde ince levha.Boyayı ezmeye,kazımaya ,bazen de sürmeye yararlar.Bazı dokular,yüzeyler elde etmek için kullanılır.Bunlarında çok değişik şekilde olanları var.Bazı ressamlar fırça yerine sadece spatula kullanarak resim yapmışlardır.Bu malzemeleri deneyerek,imkanlarını ,kullanım alanlarını daha iyi anlayabilirsiniz.Bazen boya istemediğiniz bir biçim alrsa spatula ile kazıyabilirsiniz,veya kazıyarak bir doku verebilirsiniz.

Yağlı boyalar:eskiden bulmakta zorlandığımız bu malzemeler bir çok kırtasiyede değişik kalitelerde ve özelliklerde bulunuyor.Değişik markalar var,Amarikan,fransız,hollanda malı boyalar çoğunlukta.Son yıllarda bir de Çin bu piyasanın içine girdi.Çin mallarının ne kadar dayanıklı vr kaliteli olduklarını bilmiyorum ama takım halinde amatörler için satılıyor.Eğer çalışmanız sergilenecekse,kalıcı olmasını,renklerin daha sonra özelliklerini kaybetmesini istemiyorsanız boya alırken titiz davranmalısınız.Şimdiye dek kullandığım markalar:Talensle başladım, Boyalarılukas,Pepeo markalarını kullandım.İçlerinde Lukas benim tekniğime çok uydu ama daha sonra boyaları aldığım yerde (izmir’de küçük bir kırtasiye ama her çeşit malzeme bulunuyor,fiatları uygun)Pepeo (fransız malı) markası olduğu için ondan almıştım.Resim malzemelerini alacağınız yeri bazen tesadüf,bazen arkadaş tavsiyesi bazen de deneyerek bulursunuz.Güvenilir,fiatları uygun,bol çeşit bulunduran bir yeri seçip malzemenizi alınız.

Renklerin bir çoğunu temel renklerle karıştırıp bulabiliriz,bunun için mavi, kırmızı ve sarı bir renk yeter.Ama bazı renkler vardır ve biz bu renkleri karıştırarak bulamayız.Onları hazır olarak almamız gerekir.Mesala Kızılderili kırmızısı doğada hazır olarak bulunur. Her renk boyanın yanında + işaretleri ile kodları vardır,boya bitip aynısını alacağınız zaman bu koda göre alırsınız. Yağlıboya çalışmalarında beyaz çokça kullanılır,ya büyük boy olarak alırsınız ya da bir kaç tane bulundurursunuz.Benim kullandığım Titian beyazı (Titian 16.yy İtalyan ressam, kullandığı beyazın formülünden dolayı günümüzde de beyaz boyada onun adı geçer.)

 

25 thoughts on “Resim Malzemeleri

 • 16 Eylül 2014 tarihinde, saat 15:46
  Permalink

  izmirde nereden malzeme aliyosunuz adres verebilirmisiniz ben yeni basladim da ihtiyacim olacak tesekkurler bilgileriniz icin

 • 16 Eylül 2014 tarihinde, saat 22:48
  Permalink

  Hatırladığım kadarıyla Kemeraltı’nda Salepçioğlu İşhanı’nıydı, alt katında girince tam karşıda küçük bir yer, istediğiniz her türlü resim malzemesini bulabilirsiniz. Kemeraltı’na Konak tarafından girişte 200 m kadar gidince sağ tarafta.

 • 21 Ekim 2014 tarihinde, saat 16:54
  Permalink

  Ben resim yapmayı severim hele yağlı. Boyayla

 • 26 Ekim 2014 tarihinde, saat 11:47
  Permalink

  yeni başladımda resim çalışmaya yetenek yok ama hevesliyim yetenek sınavına girip bi ünüversite için deniyecem bunun içinde kursa gidicem sizce bunu yapabilirmiym yani doğuştan bi yetenekmi yoksa daha sonra geliştirip iyi yerlere gelebilirmym yardımcı olursanız sevinirim ..

 • 13 Kasım 2014 tarihinde, saat 11:16
  Permalink

  Hocam, pigment kullandığınızı okudum, suluboya ve yağlıboya da denemek isterim, ama konuyla ilgili bilgim yok. Teşekkürlerimle.

 • 14 Kasım 2014 tarihinde, saat 21:58
  Permalink

  Ben yeni.basliyorum tualde yağli boyaya sizce fiyati uygun ama iyi bir boya hangisi ismini yazarsaniz sevinirim simdiden tesekkürler

 • 25 Aralık 2014 tarihinde, saat 19:16
  Permalink

  Hocam güzel bilgiler iki düzeltmem olacak bir Pepeo değil Petek iki Titian beyazı değil titan beyazı titanyum dioksitten alıyor adını saygılar…

 • 10 Mart 2015 tarihinde, saat 01:57
  Permalink

  Teşekkürler, Titian bir italyan ressam, bu beyazı ilk o kullandığı için bu adı almış, iki türlü de yazılır diye biliyorum.

 • 22 Mart 2015 tarihinde, saat 18:55
  Permalink

  İzmir de Ege sanatsal kırtasiye…. Facebook sayfası var. Bakabilirsiniz. Ayrıca Kemeraltı’nda girişte ilk ya da ikinci sokakta sağ tarafta olması lazım. İyi boyalar da Van Gogh ve Rowney georgiandır.

 • 28 Mayıs 2015 tarihinde, saat 15:55
  Permalink

  Güzel açıklamalarda bulunmuşsunuz ancak fırçayla ilgili açıklamalarınızda hayvan kılından yapılanları övmek veyahut desteklemek ne kadar doğru? Güzel sanatlarla ilgilenmek elbette ki yaşama anlam katan uğraşlardan ancak bunun için öldürülen canlıları da düşünmemiz gerekiyor. Biz o resmi yapalım diye kim bilir kaç milyon samur, domuz, at öldürülüyor. Bu yüzden yapay kıldan üretilmiş fırçalara yönelmeli ve insanları bunları almaları için teşvik etmeliyiz.

 • 31 Mayıs 2015 tarihinde, saat 14:04
  Permalink

  Hocam suyla dağılabilen kuru boyalara bir marka önerebilir misiniz kutuların arkasında ne yazar

 • 1 Haziran 2015 tarihinde, saat 20:30
  Permalink

  Meraba ben yagli boya tekniginde calismalarimi simdilik yeterli buluyorum ve kuru boya calismak istiyorum. Polychromos, derwent artist vs. zaten populer boyalar ama satin almadan once sizin bu konuda önerdiğiniz markalar neler ogrenebilir miyim?

 • 27 Haziran 2015 tarihinde, saat 22:06
  Permalink

  Hocam at resimleri çizmek istiyorum ama ne tarz boya kullanmaliyim bilmiyorum yardimcı olursaniz sevinirim

 • 1 Ağustos 2015 tarihinde, saat 22:51
  Permalink

  Yağlı boyayı moleskine defterlere uygulasam olur mu .? Tuvale para yetiştirecek gücüm yok

 • 2 Ağustos 2015 tarihinde, saat 14:35
  Permalink

  Hocam, verdiğiniz yararlı bilgiler için teşekkürler. Titanyum veya Titian benim için çok farketmez. İşlevi isimden daha çok önemsiyorum. Titan beyazının en önemli rakibi çinko beyazı (zinc white). Aralarındaki çok önemli bir fark nedeniyle ikisini de yerine göre çok seviyor ve kullanıyorum. Bu özelliklerini dikkate alırsanız, ikisini de yerine göre çok seveceksiniz. Titan beyazı kapatıcıdır ve kapatıcılığın sizin için daha önemli olduğu yerlerde vazgeçilmezdir. Çinko beyazı ise şeffaftır, üstüne sürüldüğü rengin gülümsemesine olanak verir. Karıştırıldığı renge de daha yanardöner bir özellik katar (rengin geçirgenliği arttığı için ışığı daha derinden yansıtır). Ben ışığa dayanıklılığını artırdığına da inanıyorum (isterseniz hurafe kabul edin) 🙂

 • 22 Kasım 2015 tarihinde, saat 00:34
  Permalink

  Yağlıboya için Canson marka kağıt kullanıyorlar, tabii bu benim arkadaşlarımdan öğrendiklerim, daha değişik markalar da vardır.

 • 27 Kasım 2015 tarihinde, saat 20:21
  Permalink

  Yetenek önemli ama sadece yeterli değil, sanatsal çalışmalar çok çalışma ve araştırma gerekir.

 • 29 Aralık 2015 tarihinde, saat 19:17
  Permalink

  meraba ben füzen kalem aldım ama parmakla dağıtamadım kağıt üzerine sanırım yağlı olduğu için.. parmağımızla dağıtabileceğimiz füzen hangileri ve nerde bulabilirim. ve bunun için hangi resim kağıdını önerirsiniz.. teşekkür edrim

 • 9 Ocak 2016 tarihinde, saat 14:20
  Permalink

  tuvalin uzerine resim yapmadan once ne surulur?

 • 25 Kasım 2016 tarihinde, saat 17:31
  Permalink

  hocam iyi günler karakalem gözyaşı çiziminde nasıl malzemeler kullanılır

 • 27 Kasım 2016 tarihinde, saat 16:53
  Permalink

  Gaziantep te malzemeleri nerden alabilirim?

 • 30 Kasım 2016 tarihinde, saat 16:32
  Permalink

  Resim yarışmasına katılıyorum ve pastel boya ile çalışmamız gerekiyor.Öğretmenimiz scohler veya canson kağıt almamızı söyledi. Ama yukarıda sulu boya için kullanmak uygun olur demişsiniz scohlerde pastel boya kullandım. Bu yüzden sorun olur mu?

 • 15 Mayıs 2017 tarihinde, saat 12:34
  Permalink

  Merhaba ben kübizm çalışması yapıyorum tuval ile. Ve üzerinde ince çizgiler var bunları siyah boya ile çizmem gerekiyor ama hangi fırça ile düz çizgiler elde edebilirim?

 • 15 Mayıs 2017 tarihinde, saat 23:56
  Permalink

  İnce samur bir fırça bulman lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir