Suluboya Resim

SULUBOYA TEKNİĞİ

Size bu sayfamda suluboya tekniğinin inceliklerini anlatmaya çalışacağım. Bazı püf noktalarını belittikten sonra kendi yaptığım örneklerle konuyu pekiştirmeye çalışacağım. Özellikle resim eğitimi almamış sonradan kendilerini geliştirenler için bu açıklamalı örnekler iyi olacak , yapılmayacakları ve zaman zaman yaptığım hataları da belirtiyorum. Aşama aşama çalışarak yaptığım bu çalışmaları görmenizi isterim. Örnekler sayfamın alt kısımlarında açıklamalardan sonra.

Adı üstünde suyla karıştırılarak yapılan suluboya tekniğini diğer suyla çalışılan tekniklerden ayıran kendine özgü özellikleri vardır. Daha çok suluboya kağıdı denilen kağıtlara yapılır. Resim malzemeleri sayfamda suluboya ile ilgili malzemeler konusunda oldukça bilgi verdiğimi sanıyorum. Bir kaç şekilde uygulanabilir.

1- Kağıt suya batırılır biraz çektikten sonra üzerine boyalarla çalışılır.

2- kağıt bir sünger parçasıyla zaman zaman ıslatılır.

3- Çalışırken tekniğe uygun olarak sulu çalışılır.

Sayfamın alt bölümlerinde kendim deneyerek bu çalışma şekillerini açıklamaya çalışıyorum.

Suluboya tekniğinin en büyük özelliklerinden birisi; şeffaf olmasıdır, bu yüzden konu çizilirken çok hafif çizgilerle çizilir veya sert kalemler kullanılır ya da çok az çizilir çoğu kısım doğrudan fırçayla çizilir. Suluboyada kapatıcı oduğu için beyaz kullanılmaz, en açık tonda kağıdın beyazlığından yararlanılır diğer tonlar boyayı sulandırarak bulunur. Bir sürdüğünüz boyanın üzerinden tekrar geçmek gerekirse kurumasını bakleyin. Mavi bir rengin üzerinden sarıyı sürerseniz yeşil renk elde edersiniz. Islaklıktan dolayı renklerin birbirine karışmasından korkmayın bu suluboyanın kendine özgü yanlarındandır. Günümüzde piyasada çok çeşitli suluboya ve kağıtları satılmakta,bunların kaliteli olanlarını almanızı tavsiye ederim. Fırça olarak değişik kalınlıklarda samur fırçalar en uygun olanlardır.

Çabuk kuruyan , hızlı çalışmayı gerektiren bir tekniktir, bu yüzden alıştırmalarla teknik tanınmalı, pratiklik kazanmalıdır. Çabuk ama doğru karar vermelidir. Akıcılığı nedeniyle duyguların yansıtılmasında ideal bir tekniktir. Bu yüzden soyut sanatçılar çokça bu tekniği kullanmışlardır.malzemenin taşınması, her yerde çalışabilme gibi kolaylıklarının yanında hataların kolay telafi edilememesi , tekniğin doğru uygulanabilmesi gibi dikkat gerektiren yanları da vardır.

Suluboya çalışmalarında açıktan koyuya doğru çalışılır, açık bir zeminin üstünden tekrar geçebilirsiniz ama koyu bir zemini düzeltmek mümkün değildir. Aslında bu kural; açıktan koyuya doğru çalışma bütün teniklerde iyi sonuç verir.

suluboya resim

Bu resmi yaparken tesadüfler etkili oldu, resim yaparken bazen bir fırça darbesi, bir renk bize bir şeyler hatırlatır veya hoşumuza gider onu kullanırız. Bu resimde suluboya çalışıken bir kağıdın üzerine sürdüğüm araştırma renkleri veya tonları hoşuma gitti, bir yüz eklediğimde bu resim çıktı. Kullandğım kağıt suluboya kağıdı değil , boyam kaliteliydi.

lavi çalışma

Suluboya çalışmalarına başlamadan önce mürekkeple de denemeler veya çalışmalar yapabiliriz, birbirine yakın malzemelerdir. Ben mürekkeple lavi veya suluboya çalışmalarında yer yer beyazlar bırakırım bunlar renkleri güçlendirir.

lavi resim

Mürekkeple yapılan çalışmalar suluboyaya iyi bir geçiştir, açıktan koyuya çalışma, hızlı çalışma,hataların düzeltmesinin zorluğu, suya değen yerlerin dağılması gibi bir çok benzerlik oluşturur.

DSC00298

Önce normal bir kağıt üzerine çeşitli denemeler yapabilirsiniz, içinizden geldiği gibi çalışın.

DSC00468DSC00469

DSC00470 DSC00471

Yukarıdaki örnekler sıradan bir resim kağıdı üzerine yapıldı, kağıt biraz kabardı, yağımsı lekeler çıktı. En alt sağda boyanın dağılması görülüyor, suluboya ne kadar kaliteli ise boyanın dağılması hızlı ve çokça oluyor. Fakat bazen suluboya kağıdı olmasa da bazı kağıtlarda iyi netice alınabiliyor.

8 thoughts on “Suluboya Resim

 • 23 Aralık 2014 tarihinde, saat 15:10
  Permalink

  Resim çalışmaları yapan eşime sitenizi tavsiye edeceğim.Hayırlı günler.

 • 7 Nisan 2015 tarihinde, saat 21:09
  Permalink

  Hocam suluboya ile kağıdı değil de duvarı boyamak istersek nasıl yapabiliriz?

 • 11 Mayıs 2015 tarihinde, saat 19:42
  Permalink

  işme yaradı ama tekniklere daha fazla örnek koysan daha güzel olabilirdi ama yinede ççok güzel olmuş elinize sağlık . bizlere yardımcı olduğunuzdan dolayı teşekkürler

 • 11 Eylül 2015 tarihinde, saat 14:39
  Permalink

  Merhaba,

  Özel istek üzerine suluboya resim çalışması yapıyor musunuz? Eğer siz yapmıyorsanız bile bu şekilde çalışan tanıdıklarınız var mı?

  Sizinle nasıl irtibata geçebilirim?

  çok teşekkürler.

 • 20 Kasım 2015 tarihinde, saat 21:16
  Permalink

  Duvar boyamalarında plastik boya türleri uygundur.

 • 17 Ocak 2016 tarihinde, saat 12:24
  Permalink

  deniz gibi gözüken sulu boya çalışmasındaki boşllukları nasıl yaptınız acill söylermisiniz?

 • 17 Ocak 2016 tarihinde, saat 12:25
  Permalink

  süngerle mi

 • 18 Ocak 2016 tarihinde, saat 20:18
  Permalink

  Yerine göre değişik fırçalar kullanılıyor, geniş yüzeylerde daha büyük fırçalarla boyama yaptım, sünger kağıt ıslatılırsa fazla suyu almak için olabilir, benim kullandığım bir malzeme olmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir