Suluboya Resim

DSC00492

Üçüncü aşamada ilerdeki yakın olan dağlara biraz yeşil sürdüm, gökyüzüne, denize biraz mavi sürdüm. Ön plandaki yeşillerde biraz çiğlik var yeşilin içine kırmızı veya biraz turuncu katarak süreceğim. Öndeki kayaya biraz sıcak renklerden sürdüm. Bundan sonra denizle biraz uğraşacağım, ince bir fırçayla giden kayığın izlerini yapmaya calışacağım . Ve çizgilerle şekilleri netleştireceğim.

DSC00490

Boyaları karıştırdığım kağıtta durum böyle. Hangi renkleri kullandığım bayağı belli oluyor.

DSC00495

Dördüncü aşamada, 0 numara gerçek samur bir fırçayla konturlar çizdim, çizerken uzaktaki cisimlerin yakınlaşmaması için çalıştım , koyu bir ton onları yakına getirir. Bu arada söylemeyi unuttum; elinizi kağıdın üzerine koymanız gerekirse elinizin altına temiz bir kağıt koyun, yoksa elinizdeki yağ kağıda geçer ve boya tutmaz. Bundan sonra bir atak daha yapmayı düşünüyorum.Tam karşıdaki yakın kara parçasının denize değen kısmını düz, paralel bir çizgiyle belirteyim diyorum, bir de deniz ve gökte daha sıcak renklerle bir iki fırça darbesi atmayı düşünüyorum.

suluboya teniği

Son şekli böyle, artık bundan sonra yapılacak her hamle resmi daha da bozar. Yaptığım çalışma beni tatmin etmedi,kendimi biraz sıktım, ne kadar rahat ederseniz, rahat fırça atarsanız resim o kadar hoş olur. Burada dikkat edilecek nokta sürülen boyanın üzerinde fazla oynanılmaması, suluboyanın tazeliği, kendine özgü şeffaflığı kaorunmalı. Ben burada bazı yerlerde fazlaca oynayarak hata yaptım. Bundan sonraki örnek çalışmamda buna dikkat edeceğim.

DSC00370

Günümüzde kulanılacak boyalar bu şekilde, tek tek de satılıyor. Yuvarlak suluboyalarda bunlar kadar pigment (boya maddesi) bulunmuyor.Yalnız bu boyaların genişleri var mı bilmiyorum, araştıracağım.Tabii bu tür malzemelerin merkezi istanbul. Bir de suluboyamda renk çeşitlerinin az olması, bir takım zorluklar yaratıyor. Boya kutumuzda ne kadar renk zenginliği olursa o kadar zevkli ve güzel resimler yaparız.Tabii bu boyalar biraz pahalı.

Suluboya çalışması deneme 2

DSC00518

2. Deneme olarak bu çalışmayı yaptım. Burada kağıdı süngerle sulandırıp öyle çalıştım ama pek hoşuma gitmedi. Birincisi iyi bir suluboya aldığımı sanıyordum ama galiba değil. Çünkü boyayı sulu yüzeye sürer sürmez dağılması lazım diye düşünüyorum,maalesef benim boya suda çok az dağılıyor, suluboyanın dağılınca renklerin karışması, iç içe geçmesi gibi güzellikler olmadı. Boyamdaki renk azlığı da bu çalışmada kendini gösterdi. Onun için özellikle suluboyada malzeme çok önemli.

Resimde güneşin olduğu yeri beyaz bırakacaktım, boyayınca geri dönüşü olmuyor, suya düşen renkleri buna uydurmaya çalıştım.

suluboya denemeleri

Daha önce dediğim gibi yuvarlak geniş bir fırçaya gereksinim var, Datça’da maalesef yok, yassı geniş fırça var boya tabletleri küçük olduğu için iyi olmuyor.

8 thoughts on “Suluboya Resim

 • 23 Aralık 2014 tarihinde, saat 15:10
  Permalink

  Resim çalışmaları yapan eşime sitenizi tavsiye edeceğim.Hayırlı günler.

 • 7 Nisan 2015 tarihinde, saat 21:09
  Permalink

  Hocam suluboya ile kağıdı değil de duvarı boyamak istersek nasıl yapabiliriz?

 • 11 Mayıs 2015 tarihinde, saat 19:42
  Permalink

  işme yaradı ama tekniklere daha fazla örnek koysan daha güzel olabilirdi ama yinede ççok güzel olmuş elinize sağlık . bizlere yardımcı olduğunuzdan dolayı teşekkürler

 • 11 Eylül 2015 tarihinde, saat 14:39
  Permalink

  Merhaba,

  Özel istek üzerine suluboya resim çalışması yapıyor musunuz? Eğer siz yapmıyorsanız bile bu şekilde çalışan tanıdıklarınız var mı?

  Sizinle nasıl irtibata geçebilirim?

  çok teşekkürler.

 • 20 Kasım 2015 tarihinde, saat 21:16
  Permalink

  Duvar boyamalarında plastik boya türleri uygundur.

 • 17 Ocak 2016 tarihinde, saat 12:24
  Permalink

  deniz gibi gözüken sulu boya çalışmasındaki boşllukları nasıl yaptınız acill söylermisiniz?

 • 17 Ocak 2016 tarihinde, saat 12:25
  Permalink

  süngerle mi

 • 18 Ocak 2016 tarihinde, saat 20:18
  Permalink

  Yerine göre değişik fırçalar kullanılıyor, geniş yüzeylerde daha büyük fırçalarla boyama yaptım, sünger kağıt ıslatılırsa fazla suyu almak için olabilir, benim kullandığım bir malzeme olmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir