Suluboya Resim

DSC00544

Sağ tarafta biraz daha fırça atılabilinir ama içimden gelmedi.Yine resimde renklerle derinliği vermeye çalıştım.

Suluboya çalışması Örnek 3

DSC00549

Konuyu çok hafif çizgilerle ve bazı ana hatları çizerek ilk kat boyamayı yaptım. Sonraki aşamada gökyüzü hemen hemen bu tonunu koruyacak. İlk kat boyama figürlerin en açık tonuyla yapılıyor. Suluboya bir çok kişinin çekindiği bir tekniktir , benim burada belirttiğim hususlara dikkat ederseniz ne kadar zevkli ve zor olmadığını göreceksiniz. Bir kere başında şunu belirtmeliyim;hangi çalışmada olursa olsun sanat dalları sabırlı, titiz bir çalışma ister. Sonuç çalışma bitince belli olacaktır, işin çekici yanı da budur.

DSC00550

2. aşamada tonları biraz koyulttum fakat bu fotoğrafı gece çektiğim için olduğundan koyu görünüyor. Arkadaşlar yeni başlayanlar için dikkat edilecek husus ;sürdüğünüz her fırça boyayı kurumadan, fırçayı suda temizleyip biraz da sulu olarak sürdüğünüz boyayı uçlarından başlayarak yaymaktır. Beyaza yaklaşıncaya kadar. Daha sonra üzerine süreceğiniz boyanın dağılmasını istiyorsanız yaşken, istemiyorsanız kurumasını bekleyin. Burada uyarmam gereken bir nokta var; yaş bir boyanın üzerine boya sürüyorsanız bunu bir kez yapıp bırakın kuruduktan sonra üzerinden geçebilirsiniz, yine de fazla oynamak yok , üzerinde çok oynarsanız pütürlü çirkin bir yüzey oluşur.

DSC00564

Gökyüzünün bazı yerlerine çok hafif koyulaştırmalar yaptım. Gökyüzüne ağaçla uğraşmaya başladıktan sonra bir şey ilave edemem. Ne yapacaksam şimdi yapmalıyım. Dağların yakında olanlarını biraz daha koyulaştırdım. Burada mavi ile kırmızıyı belirli oranlarda karıştırıyorum. Resimde çoğu kez( fovistler renkleritüptan çıktığı gibi kullanmışlardır) boyalar birbiri ile karıştırılarak kullanılır, oranlar konuya göre değişir.Yoksa çiğ dediğimiz bağıran,rahatsız eden renkler olur. Renk konusunu işlediğim sayfamda anlatıyorum, zıt renkleri az bir oranda karıştırarak parlaklıkları kırılır , bazen birbirine yakın renkleri karıştırırız vs. Burada kaçırdığım bir nokta oldu; taşlar yapacaktım, yeşil boyayla üzerinden geçmişim. Bakalım nasıl yapacağım.?

suluboya çalışması

Ağaçla uğraşmaya başladım, meşe palamutu cinsinden bir ağaç yapmaya çalışacağım. Bizim buralarda çok, dalları değişik şekillerle resme hareket varecek, canlılık kazandıracak. Yeşillerin üstünden bazı sıcak, kırmızıya kaçan tonlarını sürdüm ve hemen fırçayla sulandırıp yaydım.Yayarken daha sonra lazım olacak bir tonu kapatmayın.

suluboya ağaç çalışmak

Bu aşamada ağacı çalıştım, uçlara doğru açık tonlu dallar yaptım.

ağaç resmi

Burada ağaç üzerinde çalışmaya devam ettim, dallarda zaman zaman sıfır numara fırça kullanıyorum, ve çizgiye hakim olmak gerekiyor, her çizdiğiniz dal uçlara doğru incelmeli. Yeşillerin biraz daha koyularını sürdüm, bir kaş ağaç ilave edeceğim, alt tonlarını sürdüm. Bu ağaçlar, büyük ağacın koyuluğunu biraz azaltacak. Şimdi son aşamaya geçeceğim, ağacın dışındaki ayrıntılar üzerinde duracağım, resmin kurumasını bekliyorum. Dikkat ederseniz resme derinlik kazandırmak için renk perspektifine dikkat ediyorum. Bütün bu konular sitemde hazırladığım sayfalarımda var.

8 thoughts on “Suluboya Resim

 • 23 Aralık 2014 tarihinde, saat 15:10
  Permalink

  Resim çalışmaları yapan eşime sitenizi tavsiye edeceğim.Hayırlı günler.

 • 7 Nisan 2015 tarihinde, saat 21:09
  Permalink

  Hocam suluboya ile kağıdı değil de duvarı boyamak istersek nasıl yapabiliriz?

 • 11 Mayıs 2015 tarihinde, saat 19:42
  Permalink

  işme yaradı ama tekniklere daha fazla örnek koysan daha güzel olabilirdi ama yinede ççok güzel olmuş elinize sağlık . bizlere yardımcı olduğunuzdan dolayı teşekkürler

 • 11 Eylül 2015 tarihinde, saat 14:39
  Permalink

  Merhaba,

  Özel istek üzerine suluboya resim çalışması yapıyor musunuz? Eğer siz yapmıyorsanız bile bu şekilde çalışan tanıdıklarınız var mı?

  Sizinle nasıl irtibata geçebilirim?

  çok teşekkürler.

 • 20 Kasım 2015 tarihinde, saat 21:16
  Permalink

  Duvar boyamalarında plastik boya türleri uygundur.

 • 17 Ocak 2016 tarihinde, saat 12:24
  Permalink

  deniz gibi gözüken sulu boya çalışmasındaki boşllukları nasıl yaptınız acill söylermisiniz?

 • 17 Ocak 2016 tarihinde, saat 12:25
  Permalink

  süngerle mi

 • 18 Ocak 2016 tarihinde, saat 20:18
  Permalink

  Yerine göre değişik fırçalar kullanılıyor, geniş yüzeylerde daha büyük fırçalarla boyama yaptım, sünger kağıt ıslatılırsa fazla suyu almak için olabilir, benim kullandığım bir malzeme olmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir