Suluboya Resim

DSC00578

Sonuçta böyle bir şey çıktı.

4. Örnek Suluboya ile portre çalışması

suluboya portre çizimi

 

Suluboya ile portre çalışmaları oldukça ilginç sonuçlar doğurur. Bu çalışmam için de suluboya kağıdını kenarlarından suntaya , kağıt yapıştırıcı ile sabitledikten sonra konuyu çok hafif çizgilerle, ana hatlarıyla çizdim.

 

suluboya portre çalışması

 

Hiç acele etmemek gerekiyor, hep açık tonlardan koyuya doğru gideceğiz. Gölgeleri yeşil ve mor renklerle vermeye çalışacağım. Koyu renkler resimde çukurluk yaratırlar, tümsek kısımlar daha çok ışık alacağı için sıcak renklerle ve beyaz bırakılan kısımlarla canlandırılır. Önce hafif tonlarda modelimin ten rengine yakın rengi bularak çalışıyorum. Yalnız ben burada çene kısmında biraz koyu tonlarla başladım bakalım sonu nasıl olacak ben de merak ediyorum.

 

DSC00613

 

Biraz daha koyuya doğru gittim, tonları bir kağıtta kontrol ettikten sonra sürüyorum, fırçayı temizleyip uçlarından açık tonlara doğru dağıtıyorum. Gölgelerde sürdüğüm yeşiller belli oluyor,ama çok kontrollü. Buraya kadar çene kısmının dışında iyi gittim. Çene kısmında dudakların altı biraz koyu ama soğuk renklerle yapacağım. Oysa burada resmin başında koyu olarak sıcak renkler sürdüm. Resim bozulacak diye bir şey olmaz ama tekniğin dışına çıkmaktan çekiniyorum.

DSC00614DSC00616

DSC00617suluboya portre

Yavaş yavaş yüzdeki ayrıntılara giriyorum, hala o kısım koyu olarak sırıtıyor, ya diğer yerlerde de o tonları kullanacağım ya da sakallarla örtmeye çalışacağım,resim kururken bunları yazıyorum. Bir hamlem daha olacak. Burada yeşil renkle zıt rengi kırmızının kontrastlığı var. Yüz kırmızı tonlarda olduğu için arka fonda da yeşil renk kullandım Ama yeşilin içine zıt rengi kırmızıdan biraz katarak parlaklılığını kırdım, hem de tatlı bir zıtlık oluşmasını sağladım.

8 thoughts on “Suluboya Resim

 • 23 Aralık 2014 tarihinde, saat 15:10
  Permalink

  Resim çalışmaları yapan eşime sitenizi tavsiye edeceğim.Hayırlı günler.

 • 7 Nisan 2015 tarihinde, saat 21:09
  Permalink

  Hocam suluboya ile kağıdı değil de duvarı boyamak istersek nasıl yapabiliriz?

 • 11 Mayıs 2015 tarihinde, saat 19:42
  Permalink

  işme yaradı ama tekniklere daha fazla örnek koysan daha güzel olabilirdi ama yinede ççok güzel olmuş elinize sağlık . bizlere yardımcı olduğunuzdan dolayı teşekkürler

 • 11 Eylül 2015 tarihinde, saat 14:39
  Permalink

  Merhaba,

  Özel istek üzerine suluboya resim çalışması yapıyor musunuz? Eğer siz yapmıyorsanız bile bu şekilde çalışan tanıdıklarınız var mı?

  Sizinle nasıl irtibata geçebilirim?

  çok teşekkürler.

 • 20 Kasım 2015 tarihinde, saat 21:16
  Permalink

  Duvar boyamalarında plastik boya türleri uygundur.

 • 17 Ocak 2016 tarihinde, saat 12:24
  Permalink

  deniz gibi gözüken sulu boya çalışmasındaki boşllukları nasıl yaptınız acill söylermisiniz?

 • 17 Ocak 2016 tarihinde, saat 12:25
  Permalink

  süngerle mi

 • 18 Ocak 2016 tarihinde, saat 20:18
  Permalink

  Yerine göre değişik fırçalar kullanılıyor, geniş yüzeylerde daha büyük fırçalarla boyama yaptım, sünger kağıt ıslatılırsa fazla suyu almak için olabilir, benim kullandığım bir malzeme olmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir