Suluboya Resim

Suluboya Çalışması Örnek:5- Bulutlu bir gökyüzü çalışması

suluboya manzara resmi

Daha önce yaptığımız gibi kağıdı düz bir zemine gererek, çok hafif çizgilerle konuyu çizdim. Konu Datça’dan bir görünüm olacak. Burada peyzaj(manzara)resimlerinde dikkat edeceğimiz kuralları unutmayacağız;çizgi ve renk perspektifini uygulamaya çalışacağız. Bütün bu konular sitemdeki sayfalarda var. Burada bulutlu bir gökyüzü yapacağım için gökyüzüne denizden daha çok yer verdim, fotoğraf aldatıcı olabilir. İlk çalışmaya gökyüzünden başladım, beyaz bulutları kaybetmemek için bazı yerleri beyaz bıraktım, diğer yerlerde de çok açık tonlarda çalışacağım. Açıktan koyuya doüru gideceğim.

DSC00643

Uzaktaki cisimlerde belirgin sıcak renkler kullanırsak yakına gelirler, renk perspektifi bozulur. Ben çoğu kez renkleri saf olarak kullanmam kendi tonlarıyla veya zıt renkleriyle az miktarda karıştırırım. Bulutlarda ve denizde maviyi lacivertle, az kırmızıyla, yeşillerle falan karıştırarak kullanıyorum.

DSC00644

Koyu tonlara doğru gittikçe resim belirginleşiyor.

DSC00648

 

Burada yaşadığım bir deneyimi sizinle paylaşayım; karşıdaki dağlardaki lacivert koyuluğu görüyorsunuz. Nasıl oldu da öyle bir tonu oraya sürebildim anlayamadım ve eyvah ben bunu nasıl düzelteceğim diye üzüldüm.

DSC00650

Burada resim kuruduktan sonra kalın yumuşak fırçamı temiz suya batırarak kuru zeminin üzerinde aynı yönde gezdirdim, suyla çıkan boya tabakasını kağıdın dışına doğru attım. Aynı şeyi teknenin altındaki koyuluk için de yaptım. Kağıdın kaliteli suluboya kağıdı olması ( boyanında etkisi vardır belki) hatamı kaybettirdi .Koyu bir ton yakına geleceği için resmimdeki derinlik bozulacaktı.

DSC00656

 

Gökyüzü çok hareketli olduğu için denizi sakin yapmaya çalışacağım,devamlı bir hareket gözü yorar bazen dinleneceği sakin yüzeyler yapmak gerekir.Yakın kısımlarda suyun kıpırdanışını veren fırça vuruşları yaptım.

DSC00658

Özellikle bulutlarda pamuk görünümünü vermek için , sürdüğüm her fırça darbesini hemen kurumadan, beyaza doğru dağıtıyorum. Üzerinde fazla oynamıyorum, ancak kuruduktan sonra üzerine bir renk sürüyorum.

8 thoughts on “Suluboya Resim

 • 23 Aralık 2014 tarihinde, saat 15:10
  Permalink

  Resim çalışmaları yapan eşime sitenizi tavsiye edeceğim.Hayırlı günler.

 • 7 Nisan 2015 tarihinde, saat 21:09
  Permalink

  Hocam suluboya ile kağıdı değil de duvarı boyamak istersek nasıl yapabiliriz?

 • 11 Mayıs 2015 tarihinde, saat 19:42
  Permalink

  işme yaradı ama tekniklere daha fazla örnek koysan daha güzel olabilirdi ama yinede ççok güzel olmuş elinize sağlık . bizlere yardımcı olduğunuzdan dolayı teşekkürler

 • 11 Eylül 2015 tarihinde, saat 14:39
  Permalink

  Merhaba,

  Özel istek üzerine suluboya resim çalışması yapıyor musunuz? Eğer siz yapmıyorsanız bile bu şekilde çalışan tanıdıklarınız var mı?

  Sizinle nasıl irtibata geçebilirim?

  çok teşekkürler.

 • 20 Kasım 2015 tarihinde, saat 21:16
  Permalink

  Duvar boyamalarında plastik boya türleri uygundur.

 • 17 Ocak 2016 tarihinde, saat 12:24
  Permalink

  deniz gibi gözüken sulu boya çalışmasındaki boşllukları nasıl yaptınız acill söylermisiniz?

 • 17 Ocak 2016 tarihinde, saat 12:25
  Permalink

  süngerle mi

 • 18 Ocak 2016 tarihinde, saat 20:18
  Permalink

  Yerine göre değişik fırçalar kullanılıyor, geniş yüzeylerde daha büyük fırçalarla boyama yaptım, sünger kağıt ıslatılırsa fazla suyu almak için olabilir, benim kullandığım bir malzeme olmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir