Yağlıboya Resim

Hobi olarak resme başlayan birçok kişinin ilk tercih ettiği teknik gördüğüm kadarıyla yağlıboya çalışması oluyor. Bunda yağlıboya tekniğinin kapatıcı olması, daha gösterişli bir hava vermesi gibi birçok neden olabilir. Tabii tekniğin uygulanmasına geçmeden önce ilk karşımıza çıkan konu nasıl malzemeler kullanacağım, bunları nerelerden temin edeceğim oluyor. Malzeme konusu söz konusu olunca maddi imkanlar da devreye giriyor. Amatörce çalışan birçok kişinin sınırlı bir bütçesi oluyor. Benim malzeme konusunda önereceğim ilk şey ne olursa olsun kalitesiz malzemelerle bu çalışmalara başlanmaması. Elden geldiğince bütçenize uygun orta yollu iyi malzemeleri kullanmak hem işinizi severek yapmanızı sağlar hem de yapılanı gösterir. Resim öğretmeni olarak uzun bir süre yağlıboya ile temasım sonucu ben de allerjik etkileri oldu, buna meslek hastalığı falan dendiğini duymuştum, bu durumda Yağlıboya gibi kapatıcı olan ama suyla inceltilen akrilik boyalarla çalışma yolunu seçtim. Burada vereceğim bilgilerde aktif olarak yağlıboyalarla çalışan ressam arkadaşlardan öğrendiğim bilgiler de var. Özellikle malzeme konusunda birçok konuyu kendilerine sordum, onların deneylerinden, tecrübelerinden yararlandım.

Yağlıboya resmi neyin üzerine yapacağız, bunun için tuval dediğimiz, bir çerçeveye bez kumaşlar gerilmiş malzeme ve değişik tür kağıtlar kullanılıyor. Geçmişte biz imkanlar sınırlı olduğu için duralit, mukavva gibi malzemelerin üzerine de yağlıboya çalışması yapmıştık. Tuval yapımı konusunu sitemdeki resim malzemeleri sayfamda geniş olarak anlatmıştım, evde kendimiz bir tuval yapmak istersek, nasıl yapacağımız orada var ama günümüzde artık bu gibi malzemelere ulaşmak çok kolay, ressam arkadaşlarım hazır tuvalleri kullanıyorlar, bazıları çerçeveyi kendi temin etse de tuval kumaşını astarlanmış olarak hazır olarak getirtiyorlar. Büyük kentlerdeki bu gibi malzeme satan yerler var, diğer kentlerde bu gibi malzemeleri bulmak zor olabilir onun için de günümüzde artık internetten her tür malzemeyi temin etmek mümkün. Arkadaşların malzeme aldıkları web sitelerinin adreslerini vereceğim, bu sitelerle benim hiçbir ilgimin olmadığını belirteyim, siz internetten araştırarak istediğiniz bir yerden de bu malzemeleri temin edebilirsiniz.

Özel kağıtlar üzerine yağlıboya çalışan birçok kişi oluyor, Akrilik için kağıtlar biraz daha kalın oluyor, Fabriano marka kağıtlara çalışıyorlar. Yağlıboya için Canson marka kağıt kullanıyorlar, tabii bu benim arkadaşlarımdan öğrendiklerim, daha değişik markalar da vardır. Malzeme aldıkları siteler.

http://guvensanat.com/ ve http://www.tuvalmarket.com/, http://ustasanat.com/

Yine bir ressam arkadaşım resim malzemelerini Kadıköyde Anka Sanat’tan aldığını belirtti internet adresleri. http://ankasanat.com/

Bunun gibi sanat malzemeleri diye yazdığınızda birçok web sitesi karşınıza çıkıyor. Oysa bu malzeme konusunda ne zorluklar çekmiştik, şimdi her türlü malzeme hemen kapınıza kadar geliyor.

Boya olarak önerebileceğim markalar fiyatlarına göre siz seçin, pebeo/lukas/maimeri/van gogh/talens . Geçmişte bunlardan lukas, van gogh, talens markalarını kullanmıştım. Birçok arkadaştan pepeo markasını duydum, ekonomik olarak ta uygun dediler.

Fırça olarak önerebileceğim markalar: ponart/südor/pebeo

Ayrıntı ve ince işçilik için 0/2/4 numaralar, daha geniş alanlar için 12/14/16/20 /24 numara fırçalar. Konu ve tekniğe bağlı olarak sert veya yumuşak fırçalar kullanabilirsiniz. Çalışma stiline ve konuya göre yassı fırça, yankesik fırça, yuvarlak uçlu fırça, tonlama fırçası kullanılabiliniyor. Astar atarken nalburdan alına sert boyacı fırçası veya sanat malzemesi satan bir yerden alıyorsanız beyaz kıl zemin fırçası alıyorsunuz

Astar/baz olarak her zaman akrilik kullanabilirsiniz.

Birçok sanatçı boyama işlemine geçmeden önce astar/baz olarak tuvali çalışacağı konunun ana rengine göre yağlıboya , akrilik gibi boyalarla bir kat boyarlar.

Yağlıboya çalışmasında kullanılan malzemeler; Boyalar, fırçalar, şövale, inceltici, boya bıçağı, palet, spatula,

Boyaları alırken üç ana renk, daha sonra elde edilmesi zor olan diğer renkler alınabilir.

Kullanılacak inceltici, boyaların rengini etkiler, parlak veya mat olamasını etkiler. Keten yağı, haşhaş yağı, bezir yağı gibi yağlar kullanılıyor, Kokusuz terebentin ve 3/1 oranında keten yağı en iyi sonucu veriyor. ( karışımı kullanmadan önce iyice çalkalamak gerekir )

Palet: Yağlıboyada kullanılacak boyaların tüpten sıkılarak üzerine konduğu ve karıştırıldığı; yaklaşık 30 x 40 cm. ölçülerinde plaka genellikle kontrplaktan yapılır. Palette sathın emici olmamasına ve elde tutularak kullanılıyorsa hafif olmasına dikkat edilmelidir.

Fırça: Yağlı boya resim yaparken, kullanılacak fırça çeşidi, yapılan resmin büyüklük ve çalışma türüne göre değişir. Küçük ayrımlar gösteren bir resimde ince fırçalar, büyük lekeler ve çizgiler yapılan resimde geniş fırçalar kullanılır. Fırçalar, büyüklükleri ve türlerine göre kıllarının cinsi sert ve yumuşak olmak üzere çeşitlidir. Yağlı boya resim yapımında fırça dışında gereçler de kullanılmaktadır. Bunlar da yapılacak resim türünün isteğine göre çeşitli gereçlerdir. Boya, spatulala, tamponlar (sünger v.b.), değişik boya püskürtücüleri ve akla gelebilecek diğer boyama türleri gibi. Günümüzde birçok sanatçı her tür boyama işlemini çalışmalarında uygulamaktadır.
Resim sehpası ( şövale); sanatçılar iki tür resim sehpası kullanırlar. Biri atölye içinde kullanılan büyük ve ağır sehpalar, diğeri hafif ve taşınabilir olan atölye dışında kullanılan sehpalardır

 

4 thoughts on “Yağlıboya Resim

 • 11 Haziran 2017 tarihinde, saat 15:30
  Permalink

  merheba hocam.cizmeyi cok seviyorum ,profosionalce cizmiyirum tabii,ama cocuklar icin resim atolyesi acmaq istiyorum.cok deyerli malumatlar veriyorsunuz .sizin youtub kanaliniz ve ya izleye bileceyim basqa bir adresiniz varmi.??.

 • 11 Haziran 2017 tarihinde, saat 21:34
  Permalink

  Teşekkürler arkadaşım benim youtube de kanalım var, ama maalesef resme fazla vakit ayıramıyorum, tabii bu siteme de. Zamanımı https://www.datcadetay.com adresli sitem alıyor. Burada Datça’nın sosyal, kültürel, turistik, doğal yanlarını tanıtıyorum. Fotoğraf çekmek ilgi alanım, doğa yürüyüşleri yapıyorum. Kısacası boş zamanım da olmuyor. Bu sitemde resme merak salan arkadaşlara faydalı olmak istedim, belki bir gün yoğunlaşırım. Selamlar..

 • 11 Aralık 2017 tarihinde, saat 17:41
  Permalink

  Merhaba. Ressamlar tuval şase olarak hangi ağaçtan yapılmış şaseleri kullanıyor. Birde yuval bezi gramaj olarak genelde ne tercih ediliyor. Birde remi satmadan önce vernik uygulaması yapılıuor mu. Cevap verirsenin çok sevinirim

 • 16 Ocak 2018 tarihinde, saat 00:48
  Permalink

  Gördüğüm kadarıyla artık hazır malzemeler kullanılıyor, internetten elde etmek oldukça kolay. Vernik boyayla yapılan resimlerde iyi olmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir