Ressam Funda İyce Tuncel

funda iyce tuncel

Kadın sanatçı olmanın zor olduğu ülkemizde o duyguların ve renklerin seline kendini bırakıp gidenlerden. Resim onun için bir serüven nereye varacağı, nelerle karşılaşılacağı belli olmayan ve su gibi, yemek gibi bir ihtiyaç gördüğüm kadarıyla. Onun hep gülümserken görürsünüz mutlu bir çocuk gibi ama resimlerine baktığınızda içinde kopan fırtınaları, sevinçleri, hüzünleri görmeniz mümkün. Funda İyce Tuncel’le ilk karşılaşmam Kurucu Üyesi olduğu Datça Yakaköy’deki Uluslararası Kültür ve Sanat Akademisi’nin ilk büyük sergisinde oldu. Sanatçı o etkinlikte canlı performans sergiledi, etkinlik boyunca bir yağlıboya çalışmasını izledik. Tabii bize oldukça ilginç geldi, hatta o gün çektiğim bir video hala internette yayınlanıyor. Kalabalığa aldırmadan nasıl da heyacanla çalışıyordu görmeliydiniz. Daha sonra Knidos Akademi’de bir kez daha karşılaştık. Kendisini Facebook’tan takip ettim, çalışmalarını izledim.

funda iyce tuncel sergisi

Funda İyce Tuncel 1968 Ankara doğumlu. Gazi Üniversitesi, Eğitim Fakültesi Resim İş Bölümü mezunu.

1992-1995 yılları arasında Atatürk Kültür Merkezi`nde sanat danışmanlığı yaptı.

Uluslararası Plastik Sanatçılar Derneği (UPSD), Akdeniz Kadın Sanatçılar Birliği (Pan-Mediterranean Women Artists Network (FAM) ile Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar Derneği (BRHD) üyesi olan sanatçı, Çağdaş Sanatlar Vakfının (ÇAĞSAV) ve Uluslararası Kinidos Kültür Sanat Akademisi’nin de (UKKSA) kurucu üyesi oldu. Bugüne kadar 36 kişisel sergi gerçekleştirdi, birçok karma sergiye katıldı. Sanatını ve eserlerini konu alan ilk kitabı 2008 yılında sanat eleştirmeni Ümit Gezgin ve ressam – yazar Ekrem Kahraman tarafından kaleme alındı, Bilim Sanat Galerisi tarafından yayınlandı. İkinci kitabı “Göç İmgeleri” sanat eleştirmeni Ümit Gezgin tarafından yazıldı ve 2013 yılında basıldı.

Ödüller
World Art Foundation Art Fair, Orange County California, World Art Expo 09, 3’üncülük Ödülü
DYO 31. Resim Yarışması, sergileme
Sağlık Ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası 6. Kültür Sanat Yarışması Resim 1’incilik Ödülü

Eserleri, kişisel ve kurumsal koleksiyonlarda bulunmakta, yurt içinde ve dışında çeşitli bienal ve fuarlarda sergilenmektedir.

funda-iyce-tuncel-11

Funda İyce Tuncel web sitesinde kendinden bahsederken ” Ana temam kadın bedeni ve kuş , her ikisi de doğurgan ve üretken yaşamı temsil ediyor” diyor hemen hemen birçok tablosunda bu figürlerle sıkça karşılaşıyoruz. Kuşlar bir yerde özgürlüğü temsil ederler ama anılarında onlarla ilgili bir detay olup olmadığını merak etmiştim ” Var dedi, yaralı bir güvercin onu çok etkilemiş, ” Yürek atışları beni çok etkiledi, yaralıydı ve çok üzülmüştüm. Kuşlarla kadınları hep özdeştirdim” diye cevap verdi. Konuştuğum birçok sanatçıda çocukluğunda yaşadıklarını, bilinç altına attıklarını resmettiğini gördüm, o soruyu o yüzden sormuştum. Çocukluk yaşamımımızda oldukça önemli bir dönem. Funda İyce Tuncel’in resimlerinde masalımsı bir hava da sezilir. O her zaman ” Masal büyükler için de gereklidir ” diyenlerden. Ressam değişik form ve malzemelerle araştırmalar yapmayı seviyor, alışılmışın dışında bir estetik anlayışa ulaşarak, şaşırtmayı, düşündürmeyi amaçlıyor. Sanatçının kendine özgü bir dili olmalı diyen Funda İyce Tuncel serüven olarak gördüğü bu sanat yolculuğunda yürekli, inaçlı ve cesur olmak gerektiğini de bizlere gösteriyor.

funda-iyce-tuncel-10

Renkler birbiriyle öyle güzel kaynaşmış ki rahatsız eden hiçbir unsur yok. Biribirine sarılmış figürler bir kitle oluşturmuş, kompozisyon konusunu işlerken buna dikkat çekmiştim. Burada tanıtacağım ressamların çalışmaları, sanat anlayışları bu işe gönül vermiş genç arkadaşlar için bir rehber olacak diye düşünüyorum. Funda İyce Tuncel’in sayfamın ilk konuğu olmasının nedenlerinden biri üretken olması ve her çalışmasında kendini biraz daha aşıyor olması. Birçok kez beni de şaşırtmıştır, özellikle renk anlayışı, renk uyumları ile. Kendine hiçbir sınırlama getirmeden kuşlar gibi özgürce kanat çırptığını hissetmişimdir fırça izlerinde. Çalışmalarında boya ve fırça vuruşları hoş bir doku oluşturuyor.

funda-iyce-tuncel-6

Atölyesinde hem çocuklara hem de yetişkinlere kurs veriyor. Hayal kurmadan resim yapılamaz diyor, ” Çocuklara önce masal, hikaye anlatıyorum ki hayal kurup belleklerinde canlandırıp resim yapabilsinler. ” diyen Funda İyce Tuncel’i sayfamda sizlere tanıtmamın bir diğer nedeni sanırım çok ortak yanımın olması. renk anlayışı, doğaçlama çalışması, hayallere ve doğaya çok önem vermesi gibi. Tuvalin başına geçtiğinde bambaşka birisi oluveriyor, gerçeklerle, düşler onun çalışmalarında hoş bir şekilde bir araya geliyor. ” Ülkemde hem kadın hem sanatçı olmak zor bu aralar çocuk gelinleri tablolarımda konu alıyorum, toplumsal yaralara değinmek grekiyor ” diyor. Onun için kalıplar, akımlar önemli değil, o anda ne hissetiği önemli ve duygularının, sezilerinin, peşinden yaşanmışlıkları da yanına alarak bir yolculuğa çıkıyor. Funda İyice Tuncel iyi bir anne, birçok sorumluluğun içinde bu denli resmin içinde olmasını ailesi ile karşılıklı fedakarlıklara bağlıyor.

funda-iyce-tuncel-1

Funda İyce Tuncel’in beni şaşırtan resimlerinden, Facebook sayfsında paylaştığında hem şaşırmış hem de çok beğenmiştim. Çokça kullandığı mavilerin yerini yeşiller almıştı, kırmızı da oraya çok güzel gitmiş. renkler, lekeler, çizgiler, fırça vuruşları çok hoşuma gitti. Sanatçı 17.03.2014 tarihli Hürriyet Gazetesinde Uğur Ergan’ la yaptığı röportajda ” Yaşanmışlıkların resmidir benim resmim, kimseye hesap vermez ” diyerek yaşadığı her anı zerrelerine kadar hissedip, hayallerini, kaygılarını, umutlarını, sevdalarını ve hüzünlerini, yüreğiyle, renklerle, dokularla tuvale yansıttığını belirtiyor.

Yazar İbrakim Karaoğlu ” Düşleri Avunduran Resimler ” başlıklı yazısında Funda İyce Tuncel’i onun resimlerindeki gibi şiirsel bir dille anlatıyor, o yazıdan kısa bir bölüm”

” İnsancıl bir dünya arayışının düşsel köpükleriyle yüklü resimleri.

Bir çiçek saatinin içinden geçiyor

onun resimlerindeki zaman.

Ve kuşların, kadınların diliyle konuşuyor herşey.

Belleğindeki mahzende;

çiçeklerin, kuşların ve kadınların düşleri saklı.

İnce hüzünleri, küçük sevinçleri

ve ille de renklerin gizemli ışığını döküyor tuvallerine. ” derken yaşmdaki şiiri, müziği resimlerine başarılı bir şekilde yansıtan sanatçıyı çok güzel anlatıyor.

 

Burada bu sanatçı arkadaşlarımı tanıtırken resme gönül vermiş genç arkadaşlara kendiniz olun diyorum, kendinizi, masallarınızı anlatın. Kendi çizgilerinizle, renklerinizle cesurca çıkın bu serüven dolu yolculuğa. Geride sizden birşeyler kalsın. Ressam Funda İyce Tuncel ” dilerim bir gün herkes renklere karışıp, kendi masalını anlatır ” diyor. Evet kendi masalını anlatmak ve onu seyretmenin ne hoş birşey olduğunu biliyorum. Ustalardan, sanatçılardan öğreneceğimiz çok şey var.

Web: http://fundaiycetuncel.com

3 thoughts on “Ressam Funda İyce Tuncel

 • 9 Şubat 2015 tarihinde, saat 10:04
  Permalink

  Özellikle yüzleri ve kuşları çok iyi çiziyor. Çok iyi bir ressam.

 • 14 Şubat 2016 tarihinde, saat 13:28
  Permalink

  Sanatçı doğulmaz ama olunur, daha güzel , daha verimli günler dilerim.
  AKM Eski Müdürü.

 • 5 Eylül 2019 tarihinde, saat 22:36
  Permalink

  Bir müzayedede bir eserini görüp beğendiğim Ressam Funda İyce Tuncel’i daha yakından tanıyabilmek üzere internetten bilgiler edindim, videolarını izledim. Kendisi de eserleri gibi dopdolu ve sıcacık, beğeni ve hayranlık duydum, samimiyet ve doğallığı ile kişiliğine, üretme azim ve heyecanı ile sanatçılığına.
  İçtenlikle kutluyorum…
  Sibel Ateş
  Sanat Sevdalısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir