Konularına Göre Resim Çalışmaları

peyzaj resmi

Peyzaj Resmi

Konusunu doğadan alan resimlerdir.Bu resimlerde yakın plan ve arka plan olmak üzere en az iki planda konu işlenir. Ön planda olanlar daha büyük,net,renkleri canlıdır, geri planda kalanlar daha açık ve şekillerin netliği kaybolmuştur.

resim-konulari-2

Manzara resimlerinde gökyüzü önemlidir,kompozisyonu kurarken gökyüzü ya da yerüzünden birine daha çok yer vermeli, resme başlamadan buna karar vermek gerekir.Resimde daima eşitlikleri bozmalıdır.Yatay çizgiler, yatay hatlar dinlendirici,huzur verici bir etki yaparlar,ağaçlar,telgraf direkleri gibi dikine biçimler yaşamın gücünü simgelerler.Yuvarlak çizgiler hareket etkisi verirler. Hareketli unsurların ardından dinlendirici,sade unsurlarla denge sağlanır.Sadece hareket gözü yorar,çok sadelik de montonluk yaratır.Hava durumu gibi bazen yağmur,bazen güneş,soğuk.Bazen coşku,sevinç bazen de hüzün.

resim-konulari-3

Peyzaj resminde de Natürmortta olduğu gibi modeldeki bazı kısımları bilinçli olarak değiştirmek, sadeleştirmek veya abartmak gerekebilir.Kompozisyonda büyük , orta ,küçük lekeler bulunmalı..Daha önce değindiğim çizgi ve renk perspektifi peyzaj çalışmalarında önemlidir.Derinlik perspektif yardımıyla verilir.Arka plana doğru gittikçe renkler silikleşir,solukbir hal alır.Tabii resimlerinde persektifi önemsemeyen modern ressamlarla, perspektif bilgileri eksik naif ressamlar da vardır..

resim-konulari-4

Modern sanat akımlarında peyzaj konusu daha değişik çalışılabilinir.

resim-konulari-5

Burada olduğu gibi rengi ön plana alan ressamların çalışmalarında bildiğimiz çizgi ve renk perspektifi yoktur.

NATÜRMORT

resim-konulari-6

Natürmort fransızca bir kelimedir ölü doğa anlamına gelir.Resim dilindeki terimlerin çoğu fransızcadır. Dalından koparılmış meyva ve sebzeler,canak çömlek, dalından koparılmış çiçekler natürmort resimlerin konusudur. Resme yeni başlayanlar için de iyi bir konudur.Kompozisyon , renk ve leke gibi konuların pekiştirilmesi açısından.

resim-konulari-7

One thought on “Konularına Göre Resim Çalışmaları

  • 5 Şubat 2016 tarihinde, saat 06:58
    Permalink

    Teşekkürler aydınlatıcı bilgileriniz için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir